Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Kabloları satıyoruz

SABAH'ın haberi üzerine İMKB'ye açıklama yapan Türk , "Bakır kabloları satıp yerine fiber döşüyoruz" dedi. Ancak döşenen fiberin bakırdan kat kat daha ucuza mal olması yeni soru işaretleri doğurdu

Giriş Tarihi: 14.3.2013
SABAH'ın "'dan maden çıktı" başlığıyla duyurduğu milyar dolarlık bakır satışına ilişkin Türk Telekom'dan açıklama geldi. Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bilgilendirme yapan şirket, kablo satışını doğruladı. Açıklama satış gelirinin Hazine'ye değil, şirketin kasasına aktarıldığını ortaya çıkardı. Satış miktarına ilişkin bilgi vermeyen şirket, "Fiber yatırımlarımız sonucunda şebekemizde bulunan bakır kabloların bir kısmı atıl hale geliyor. Kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek için atıl hale gelen bakır kabloların satışıyla fiber yatırımlarımıza kaynak oluşturuyoruz" dedi.

FİBER 100 KAT DAHA UCUZ

Danıştay'ın "satamaz" dediği altyapı için ihaleye çıkan şirket, geliri yatırımlarında kullanacağını açıklayınca akıllara bakır ile fiber kablo arasındaki maliyet farkı geldi. 35 milyon km bakır ağına sahip Türk Telekom, bugüne kadar 150 bin km fiber döşedi. Türkiye'de 1 metre bakır kablo döşemenin maliyeti 90 cent iken, aynı uzunluktaki fiber kablo 50 cente mal oluyor. Ancak asıl maliyet farkı fiber kabloların işlevselliğinde yatıyor. Bir çift bakır tel ile aynı anda 30 telefon çağrısı taşınabiliyor. Bir çift fiber telle ise taşınan telefon çağrısı 2.5 milyonu buluyor. İki kablo arasında fiziksel fark da var. 100 kilo bakırın taşıdığı datayı 1 kilo fiberle iletmek mümkün. Uzmanlara göre iki yatırım arasında 100 kata varan bir maliyet farkı söz konusu.

DANIŞTAY "SATAMAZ" DEMİŞTİ

Türk Telekom'un özelleştirme aşamasındaki Danıştay kararına göre, şirket, 21 yıllık kiralama döneminin ardından devraldığı altyapı ve gayrimenkullerin tamamını iade etmek zorunda. Şirket alım sürecinde Danıştay'ın bu kararına şerh koymuştu. Ancak 2007'de bu şerh de yine Danıştay kararıyla kaldırıldı. Yani karara göre Türk Telekom'un altyapısı ve gayrimenkulleri Hazine'ye ait.

35 MİLYON KM BAKIR
Türk Telekom'un altyapısında Osmanlı döneminde döşenmeye başlanan ve bugüne kadar gelen 35 milyon kilometre bakır kablo bulunuyor. Bu kabloların en kalınının 1 kilometresinden 4 bin 675 kilogram, en incesinden ise 6 kilogram 750 gram bakır çıkıyor. London Metal Exchange'deki (LME) spot fiyata göre (7 bin 830 dolar/ton) en ince 1 kilometrelik kablodan 52 dolar kazanç sağlanıyor. 35 milyon kilometrelik kablo ağının tamamının en ince kablodan olduğunu var sayarsak bile ortaya 1.8 milyar dolar değerinde bakır çıkıyor. Ancak sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre Telekom'un elindeki bakırın değeri 10 milyar doları buluyor. Öte yandan 2003'de tonu 2 bin dolardan satılan bakırın fiyatı 2013'te 8 bin dolara çıktı. Bu tablo da Türkiye'nin Telekom bakır altyapısından kazanacağı geliri katlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telekom: Kabloları satıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN