İstanbul rüyasına ucuza kavuştu

Giriş Tarihi: 16.3.2013

4 elektrik dağıtım bölgesinin ikisine en yüksek teklifi Sabancı verdi. Sabancı, 2010'da 1.5 milyar $'a almadığı Ayedaş'a 300 milyon $ daha az ödeyecek. Holding Adana'nın elektriğini de 1.7 milyar $'a dağıtacak

Elektrikte Dicle, Vangölü, Toroslar ve Ayedaş özelleştirmeleri yapıldı. 1 günde 3.5 milyar dolar getiren ihalelerde fiyatlar 3 yıl öncekine göre düşük kaldı. 2010'da Çılgın Mehmetler'in 1.8 milyar dolar verdiği ancak şartları yerine getiremediği İstanbul Anadolu Yakası'nın elektriğine Sabancı-EON ortaklığındaki Enerjisa'dan 1.2 milyar dolar teklif geldi. 2010'daki ihalede 1 milyar 515 milyon dolarla 3'üncü en iyi teklifi veren ancak o dönemde dağıtım bölgesini almaya yanaşmayan Enerjisa, bu kez 300 milyon dolar daha düşüğüne İstanbul rüyasına kavuşmuş oldu. Enerjisa Toroslar Elektrik Dağıtım'a da 1.7 milyar dolarla en yüksek teklifi veren şirket oldu. İhaleler onaylanırsa Sabancı 5.5 milyon aboneye elektrik ulaştırmış olacak. İhaleler sonrasında Sabancı'nın borsadaki hisseleri yüzde 2.94 arttı.

Kayıp kaçak etkilemedi
Kayıp-kaçak oranının en yüksek olduğu bölgelerden Dicle'ye dünkü ihalede en yüksek teklifi 387 milyon dolarla İşkaya Doğu OGG verdi. Van Gölü elektriğine ise en yüksek teklif veren şirket 118 milyon dolarla Türkerler A.Ş. oldu. Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Mardin ve Batman'ı kapsayan Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi'nin 1.22 milyon abonesi bulunuyor. Bu bölge yüzde 71.4'le kayıp-kaçak oranın en yüksek olduğu bölge konumunda. Vangölü Elektrik, Bitlis, Hakkari, Muş ve Van İllerini içine alan bölgede 458 bin 971 aboneye hizmet veriyor. Kayıp kaçak oranı yüzde 52.1.

Fiyat 1 milyar $ düştü
İstanbul Anadolu yakası ve Toroslar'ın elektriği için gelen tekliflerin 3 yıl önceye göre 1 milyar dolara yakın düşük olması dikkat çekti. 2010'da Ayedaş için MMEKA 1.813 milyar dolar teklif vermişti. Toroslar'ın ihalesine de en yüksek teklif o dönemde 2.075 milyar dolarla Yıldızlar SSS Holding'den gelmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul rüyasına ucuza kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN