Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell'de Erbil anahtarı

Giriş Tarihi: 16.3.2013
Sürprizi Rus Alfa Holding'in patronu Mikhail Friedman yaptı. Geçen hafta Erbil'de İngiltere'nin altın çocuğu, bir dönem BP'nin, artık Genel Enerji'nin CEO'su Tony Hayward ile bir araya geldi. Friedman, Erbil'in petrolüyle ve yeni yapılan Kuzey Irak boru hattıyla yakından ilgileniyor. Telekom şirketi Altimo kanalıyla Genel Enerji'nin büyük ortağı olan Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet ile ortaklık yapıyor. İki ortak mahkemelik. Durum bu iken Irak Kürdistan'ında Rus Alfa Genel Enerji'yle niye ortaklık için görüşüyor? Daha bir ay bile olmadı. Maliki ile ilişkilerinin çok kötü olduğu bir dönemde Mesud Barzani, Gazprom'un kolu Gazprom Neft ile anlaşma imzaladı. Rusya'nın hem Kürt Bölgesel Yönetimi hem de Bağdat Hükümeti ile arasından su sızmıyor. Ama bu anlaşmayla Erbil ile Bağdat'ın arası iyice gerilecek.

***
Üstelik boru hattından en çok rahatsız olan ABD. Friedman'ın görüşmesi de bu yüzden kritik. Neticede Rusya, ABD'ye rağmen petrol kilidini Barzani için açarsa, paranın akacağı ilk yer de şüphesiz Çukurova Holding olur. Turkcell'in yeni bağımsız yönetim kurulu üyesi eski Enerji Bakanı Hilmi Güler'in geçmişten gelen diplomatik "Gazprom" ilişkisini göz ardı etmeyelim. Turkcell'de anahtar şimdilik Erbil gibi görünüyor.
Şirkette sular duruluyor. Üç bağımsız üye ile birlikte, "Yabancılar şirketi istila etmedi" diyen Türkiye derin nefes aldı. 20 Mart'ta yönetim kurulu toplanacak. Şimdi üç ortak, Çukurova, genel kurulda hakkaniyete dayalı bir yönetim kurulu listesi bekleyen TeliaSonera ve Altimo pozisyon alıyor. Yakında bir araya gelirler. Karamehmet, iki ortağıyla çözüm için masaya oturmak isterse, hiç şaşırmam!

***
TeliaSonera kararlı.
İsviçre'deki Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin (ICC) verdiği faiziyle birlikte toplam 1.2 milyar doları bulan parasını tahsil edecek. 5 Mart'ta Doğu Karayip Adaları'ndaki mahkemede, tartışmalı yüzde 13.8'lik hisseye tedbir koydurdu. Aynı gün New York'ta bir ticaret mahkemesine başvurup, ICC'nin bu kararını onaylattı. "Çukurova Holding'in ABD'deki mal varlığını öğrenmek istiyorum" dedi. Şimdi mahkeme, Çukurova'dan yanıt bekliyor.
Geçen hafta bu talebe yanıt vermedi Çukurova. Ceza aldı. İlk haftada her iş günü için 25 bin dolar ödeyecek. Eğer bu ödemeyi yapmaz, açıklamayı da göndermezse bu hafta her iş günü için 50 bin dolar ceza gelecek. Turkcell ABD'den hergün ceza yiyor.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'de Erbil anahtarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN