Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yıllık istikrarla ekonomi normalleşti

, 10 yılda Türk ekonomisinin normalleştiğini belirterek, "İstikrar Türk ekonomisine güveni artırdı" diye konuştu

Giriş Tarihi: 17.3.2013
, 10 yıllık istikrarın Türkiye ekonomisine güveni artırdığını söyledi. Geçmişte Türkiye'nin makroekonomik dengelerinin normalin dışında olduğunu hatırlatan Eczacıbaşı, "Olağanüstü krizler yaşanıyordu. 10 yılda Türkiye ekonomisi normalleşti. Cari açık ve tasarruf azlığı gibi sorunlarımız var ama ekonomiyi tarumar eden krizler artık yaşanmıyor. Hatta başkaları kriz yaşarken, biz mali çalkantı yaşamadan bunu atlatıyoruz" dedi. Dünya ülkeleri krizdeyken Türkiye'de mali çalkantı yaşanmamasını 10 yıllık istikrara bağlayan Eczacıbaşı, sorunlara hakim bir kamu yönetimi ve yetkin insanların iş başında olduğunu söyledi.

SEÇİM UFKUYLA ÇALIŞMIYORLAR

Hükümetin uzun dönemli sorunları ele aldığını anlatan Eczacıbaşı şöyle konuştu: "Yöneticiler seçimle sınırlanmış işler mi yapıyor yoksa seçim dönemlerini aşan uzun vadeli sorunları mı ciddi olarak ele alıyor? Bence cari açık, inovasyon, Ar-Ge gibi üç-beş yılda sonuç vermeyecek ama çok temel birçok konu ciddi bir şekilde ele alınıp işleniyor. Bunlar kamu yönetimine güveni beraberinde getiriyor." Cari açığın finanse edilebildiği ölçüde sorun olmadığı görüşüne katılmadığını belirten Eczacıbaşı, "Burada bir saatli bomba var. Ne zaman patlayacağı belli değil. Bugün patlamayacak belki ama akan fonlar günün birinde çıkma riskini beraberinde getiriyor. Bu nedenle 2012'de başarılı bir operasyon yapıldı" diye konuştu.

İŞADAMLARI İÇİN GERÇEK BİR TRANSFORMASYON OLDU
2013'ün 'olumlu bir yıl' olacağını söyleyen Eczacıbaşı, "Beklenmedik bir gelişme yaşanmazsa sağlam zemin üzerine kurulan bir yıl geçireceğiz" dedi. İhracatın artıp yön değiştirdiğini, ithalatın azaldığını, cari açığın da düştüğünü anlatan Eczacıbaşı, şunları vurguladı: "Bizler açısından gerçek bir transformasyon. Çünkü 10 yıllarca 'Enflasyonu çözemeyiz. Turizm ve ihracat yapamayız, yabancı sermayeyi getiremeyiz' derken, şimdi tam tersi bir psikoloji girişimci ve yöneticilerimizde hakim oldu. 'Biz yaparız' deyip yapıyoruz." Eczacıbaşı, 2023 hedefine ulaşmak için maliyete değil inovasyona dayalı rekabet gücüne erişmek gerektiğini öne sürdü.

MARKA ARIYORUZ
Yapı grubu olarak gelişmekte olan ülkelere yöneldiklerini belirten Bülent Eczacıbaşı, "Gelişmiş ülkelerde de kriz olabileceği konusunda dersimizi aldık. Rusya ve Hindistan'da satışlarımızı artıracağız" dedi. Eczacıbaşı, dünya pazarlarında üstünlük sağlamak için Almanya'da üç marka satın aldıklarını, arayışlarının devam ettiğini söyledi. Eczacıbaşı Holding CEO'su Erdal Karamercan da fuarda yabancılarla görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Türkiye'ye ilgi büyük. Çünkü Türkiye'nin satabileceği bir hikâyesi var. Kentsel dönüşüm, 2B ve mütekabiliyet milyarlarca dolarlık hacme işaret ediyor" dedi.

DÜNYA RİSK HARİTASI DEĞİŞİYOR
Dünya ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Eczacıbaşı, AB'de fakirleşmenin kaçınılmaz olduğunu, Japonya ivme kaybederken, Çin'in kazandığını belirtti. Gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki payının arttığına değinen Eczacıbaşı, "Dünya risk haritası değişiyor. Yatırımcı gelişmekte olan ülkelere kayıyor" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıllık istikrarla ekonomi normalleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN