Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara Kıta'ya sondaj

Giriş Tarihi: 17.3.2013

TPAO, petrol arama-çıkarma stratejisine Afrika'yı da ekledi. Kara Kıta'nın güneyine yönelen şirket Sudan, Somali, Tanzanya, Nijer, Senegal ve Kamerun'da imza aşamasına geldi. Dünya devleri ise ortaklık peşinde

'ın başlattığı Afrika açılımının ilk adımlarından biri enerji sektöründe atılacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Kara Kıta'da 6 ülkeyle petrol arama ve çıkarma anlaşması için girişimlere başladı. Sudan, Somali, Tanzanya, Nijer, Senegal ve Kamerun'la görüşmelerde sona gelindi. Anlaşmalar hayata geçtiği anda TPAO, alanında dünyanın sayılı şirketlerinden biri haline gelecek. Afrika ülkelerindeki istikrarsızlık dev şirketlerin bu ülkelerde iş yapmasını zora sokarken, Türkiye buralarda ticari ve siyasi etkinliğini kullanacak. TPAO'nun Afrika stratejisi uluslararası şirketler tarafından da takibe alındı. Daha önce Libya'da 150 milyon dolarlık bir yatırımla petrol arama ve çıkarma faaliyetine başlayan TPAO, bundan sonra orta ve güney Afrika'ya odaklanacak.

"AFRİKA'YA ORTAK GİRELİM" TEKLİFİ
Afganistan ve Kuzey Afrika'daki ihalelerle dikkatleri üzerine çeken TPAO'ya yabancıların ilgisi arttı. Buna Türkiye'nin bölgedeki yükselişi de eklenince uluslararası şirketler yatırım planlarına TPAO'yu da aldı. Kara Kıta'ya tek başına giremeyen dev enerji firmaları TPAO ile ortaklık zemini aramaya başladı. Uzakdoğu ve Ortadoğu'dan olmak üzere iki enerji şirketinin TPAO'ya Afrika'da ortaklık teklif ettiği belirtildi. Şirket bu ortaklıklara sıcak bakarken, imzaların yakın zamanda atılacağı ifade edildi.

YATIRIMLAR DEV COĞRAFYAYA YAYILDI
* AZERBAYCAN: TPAO'nun Azeri Cırali Güneşli Petrol Sahası Geliştirme ve Üretim Projesi ile Şah Deniz Doğalgaz sahasında aramaları sürüyor. Dev firmalarla ortak yürütülen 82.4 milyar dolarlık yatırımın 6.5 milyarı TPAO'ya ait.
* IRAK: Badra ve Missan'da petrol, Mansuriya ve Siba'da gaz aranıyor. Ortak yürütülen yatırımların büyüklüğü 31.5 milyar dolar. TPAO'nun payı ise 5.7 milyar dolar tutarında.
* LİBYA: Yatırım değeri 150 milyon dolar olan anlaşmaya imza atıldı.
* KAZAKİST AN: KazMunay Gaz'la ortak şirket kurularak 273 milyon dolarlık yatırıma başlandı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara Kıta'ya sondaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN