Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otelden ihracat çıktı

Giriş Tarihi: 17.3.2013

Turizm devi Shangri-La'nın açılışına hazırlandığı Shangri-La Bosphorus, ihracatın kapısını açtı. Uzakdoğulu grup, otelde kullanılan mermer ve mefruşatlara hayran kalınca diğer yatırımları için ithal etmeye başladı

Asya kültürü ile tasarlanan, üstün servis kalitesi ve konukseverlik anlayışıyla çalışan Shangri-La Hotels and Resorts İstanbul'daki otelini açmak için gün sayıyor. Merkezi, Hong Kong'da bulunan Asya- Pasifik Bölgesi'nin en önemli otel zinciri Shangri-La'nın Paris ve Londra'nın ardından Avrupa'daki üçüncü oteli olacak Shangri-La Bosphorus 11 Mayıs'ta kapılarını açacak. Bir tarafında Dolmabahçe Sarayı diğer tarafında ise İstanbul Deniz Müzesi'nin yer aldığı Shangri-La Bosphorus, İstanbul'da lüksün yeni adresi olacak. Açılış öncesi otelin sahibi Recep Tanrıverdi ile birlikte inşaatı gezdik ve hayli ilginç detaylar öğrendik. Yaklaşık 2 yıllık inşaat süresince burası adeta bir okul olmuş. Buradaki çalışmalar Boğaziçi Üniversitesi'nde ders olarak okutulmuş. Çünkü farklı mimarisi ve teknik özellikleri nedeniyle hayli zorlu geçen yatırımda birçok ilk yaşanmış. Burada çalışan 350 kişinin önemli bir kısmı dünyaca ünlü inşaat firmaları tarafından transfer edilmiş. İnşaatın bitiminde birçok mühendis Hong Kong merkez ofise geçecek.

HAYRAN KALDILAR

Shangri La yöneticileri burada kullanılan mermer, mobilya ve perdeleri o kadar çok beğenmişler ki diğer otel inşaatlarında da kullanılmak üzere Türkiye'den ithal etmeye başlamışlar. Tanrıverdi, grubun çeşitli otellerine perde ve mobilya kumaşı üretmeye başladıklarını söylüyor. Tanrıverdi, "Adamlar mermerlerimize hayran kaldı. Bu ülkede böyle güzel bir cevher varken, diğer otllerin inşaatında da bunu kullanmak istiyoruz dediler" diye konuştu.

YABANCILAR ÖNDEN REZERVASYON YAPTIRDI
Otele şu ana kadar arsa hariç 250 milyon dolar yatırım yapılmış. Recep Tanrıverdi, "Misafirler otele yatmak için değil buradaki sanatı konuşmak için gelecek" diyor. Otelde186 oda bulunuyor. En küçük oda 50, en büyüğü 800 metrekare. Balo salonu 750 kişi alıyor. 12 toplantı salonu var. Resmi açılışı 11 Mayıs'ta yapılacak otele yurtiçinin yanı sıra yurtdışından da büyük ilgi var. Tanrıverdi, "Bir sene önce Amerika ve Kanadalılar'a sattık çok mutluyuz. Daha sonra Avustralya'dan gelecek gruplar var. Çok keyifli bir süreç. Marka olmak ve dünyanın en iyi otel zinciri ile çalışmak başka bir keyif" şeklinde konuşuyor.

KUOKLAR GALATAPORT İHALESİNE GİRECEK
Recep Tanrıverdi, 30 Nisan'da ihalesi yapılacak olan Galataport ihalesinin de Uzakdoğulu ortaklarının yakın takibinde olduğunu söyledi. Shangri-La'nın sahibi Kuok Ailesi, Galataport ihalesine girmeye hazırlandığı blgisini veren Tanrıverdi, "Uzakdoğu'da 7'nci sırada olan bu aile otelcilik dışında gıda işiyle uğraşıyor. Türkiye'yi çok sevdiler. Ülkemize daha fazla yatırım yapacaklar" dedi. Tanrıverdi, kendi turizm yatırımlar ile ilgili şu bilgiyi verdi: "Beşiktaş Taşlık Oteli'ni 4 ay sonra bitirip, büyük bir gruba kiraya vereceğiz. Samsun'da yaptığımız Sheraton Oteli bu yıl bitireceğiz. Samsun'a bir eser kazandırdığımız için mutluyuz."

PARİS VE LONDRA'YA RAKİP
İstanbul'daki Shangri-La Bosphorus Uzakdoğulu grubun 128'inci oteli olacak. Paris ve İngiltere'deki otellerin oldukça iddialı olduğunu söyleyen Tanrıverdi, "Biz de bunların daha güzelini yapmaya gayret ettik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otelden ihracat çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN