Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rumlar mevduata el koydu

AB ve IMF, ilk kez kurtarma fonuna vatandaşı da dahil etti. Güney Kıbrıs bankalarında mevduatı olanlardan vergi kesilecek. En çok Ruslar etkilenecek

Giriş Tarihi: 17.3.2013
AB ve IMF Güney Kıbrıs'a ceza gibi kurtarma reçetesi yazdı. 10 milyar euroluk kredi paketi hazırlandı. 10 saatlik müzakereler sonucunda varılan anlaşma, AB destek mekanizmasına bağlanan Rumlar'ın ihtiyacının ancak yarısını karşılıyor. Kalan para ise Rum bankalarında mevduatı olanların cebinden çıkacak. Güney Kıbrıs Hükümeti bankalardaki mevduatlardan bir defaya mahsus 'kurtarma vergisi' alacak. Merkel vergisi olarak da adlandırılan karara göre bankada 100 bin euro ve üzerinde mevduatı bulanan kişinin parasının yüzde 9.9'u, 100 bin euronun altındaki paranın ise yüzde 6.75'i hükümetin hesabına geçirilecek. 10 milyar euroluk kurtarma paketinin yaklaşık 5.8 milyar eurosu böyle sağlanacak. Yani krizin başından beri ilk kez bir ülkenin kurtarma fonuna o ülkenin vatandaşları da doğrudan katkı yapacak. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Maliye Bakanı Mihalis Sarris, "Keşke bu anlaşmayı imzalayan bakan ben olmasaydım" dedi.

EN AZ KÜLFETLİSİ

Sarris, mevduat sahibi halkın dahil edilmesi nedeniyle çıkan anlaşmanın hoş bir sonuç olmadığını belirtti. Rum Bakan, "Fakat diğer ihtimallere göre en az külfetli olan buydu" dedi. Sarris, tek seferliğine uygulanacak verginin, Rum Kesimi'nden sermaye kaçışına neden olmayacağını savundu.

MAFYA ADASI
Rum vatandaşları karara tepki söterdi. Andy Georgiou "Çok kızgınım. Yıllarca çalışıp biriktirdiğim paralar Hollandalı ve Almanlar öyle istedi diye elimden alınıyor" diye konuştu. Bir başka emekli ise "Dünyada herkes Sicilya'yı mafya adası olarak biliyor. Ama asıl mafya adası Kıbrıs. Bu hırsızlık" dedi.

ÖFKELİ RUMLAR BAŞKANLIK SARAYI'NI BASTI
Brüksel'de alınan karar üzerine çok sayıda Güney Kıbrıslı mudi, mevduatlarını çekmek üzere bankalara hücum etti. Güney Kıbrıs'ta normalde cumartesileri açık olan kooperatif bankaları dün kapılarını açmadı. Mudilere internet bankacılığı işlemlerinin de durdurulduğu açıklandı. Limasol'da bir Rum vatandaşı, parasının çekilmesine izin verilmediği gerekçesiyle sabah buldozerle banka şubesine girmeye çalıştı. Bu arada Brüksel'den dönen Kıbrıs Rum Yönetimi Başbakanı ve ekibi Başkanlık Sarayı önünde protesto edildi, Hükümet Sözcüsü Stilyanidis de tartaklandı.

ASIL MEVDUAT RUSLAR'IN
Varılan anlaşma Rumlar için acı reçete olarak nitelendirilse de aslında buradaki hedefin Ruslar olduğu konuşuluyor. Güney Kıbrıs Merkez Bankası verilerine göre ülkede toplam 70 milyar euroluk mevduat var. Bunun 43.3 milyarı Rumlar'ın, 5.3 milyarı AB vatandaşlarının, 21.5 milyarı ise çoğunluğu Ruslar olmak üzere diğer ülke vatandaşlarının gözüküyor. Fakat Ruslar'ın mevduatının görünenin çok üzerinde olduğu konuşuluyor.

ACI REÇETEDE NELER VAR?
100 bin euronun üzerindeki mevduatta yüzde 9.9, 100 binin altındakine 6.5 'kurtarma vergisi' alınacak. Buradan gelecek para 5.8 milyar euro olarak hesaplanıyor.
Kurumlar vergisi 2.5 puanlık artışla yüzde 12.5'e çıkacak. Buradan yılda 200 milyon euro gelecek.
Güney Kıbrıs, telekom ve elektrik şirketinin yanı sıra limanlarını da özelleştirecek.
Bankacılık sektörü küçültülecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumlar mevduata el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN