Türkiye'nin en iyi haber sitesi

VW inceleme sözü verdi bekliyoruz

Giriş Tarihi: 18.3.2013

6 yıldır Alman Volkswagen'i Türkiye'de yatırıma zorladıklarını anlatan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı , Cenevre'deki görüşmelerin perde arkasını anlattı

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı , A Haber'de Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şelale Kadak'ın hazırlayıp sunduğu İş'te Hayat programına konuk oldu. Acar, en son Cenevre Otomobil Fuarı'nda fotoğraf karelerine yansıyan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, kendisi ve Volkswagen'in Yönetim Kurulu Üyesi Christian Klinger ile yaptıkları görüşmenin perde arkasını anlattı.
Volkswagen'i Türkiye'de yatırıma ikna etmek için uzun zamandır uğraşıyorsunuz. Nasıl bir sonuca varabildiniz?
Biz mümkün olduğu kadar Türkiye'nin karar vericileri ile Volkswagen yöneticilerini bir araya getirmeye çabalıyoruz. Doğuş Otomotiv, Türkiye'deki en büyük otomotiv ticaret şirketlerinden biri. Üretim faaliyetimiz yok. Aslında bir fabrikamız var ama damper üretiyor. Nitekim Cenevre Fuarı'nda VW'nin Türkiye'de yatırım yapma potansiyeline dönük bir görüşme yaptık. Ferit Şahenk ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte. Tabii haklı olarak Türk hükümeti VW'i yatırım yapmaya davet ediyor.
Şu anda Türkiye'deki pazarın lideri VW mi?
Son iki aydır öyle. Türkiye'de tabii çok önemli markalar var; Renault, Ford, Fiat, Hyundai ve Toyota gibi önemli oyuncular var. 2 ay gösterge olamaz tabii ama bizim pazar payımız kuvvetlidir.
Peki Cenevre'deki masada neler konuşuldu?
Bakan Çağlayan Türkiye'nin yatırım için ne kadar uygun olduğuna ilişkin bilgileri sundu. Onlar da Türkiye'ye bakış açılarını anlatıp, otomobil de olmasa da Volkswagen çatısı altında yani Man markası ile Türkiye'de yer aldıklarını söylediler. Bin 500 civarında işçi çalıştırıyorlar. Stratejik olarak tabii Avrupa'nın konumunu bir parça tartıştık.

Bizim zenginlerin ayağı yere basıyor
İstanbul'daki milyoner sayısının arttığı belirtiliyor. Bentley gibi lüks segmentteki otomobil satışlarınız artıyor mu?
Bizim zenginimiz daha ayağı yere basan zenginler diyeyim. Çok böyle lüks modelden ziyade daha makul araçlar alıyor.
2023 hedeflerine ilişkin siz de çalışma yapıyor musunuz grupta?
Planlamalar yapıyoruz. Düşünün ki 3 yıldır İsviçre'de Porsche satışı yapan şirketin yüzde 100 sahibi Doğuş Otomotiv. Yani Almanlar'ın ürettiği bir otomobili İsviçreli'leri satan ilk Türk şirketi biziz.

Acar: "Türkiye 2013'te bir önceki yılın bir katı daha fazla büyüyecek. Bu durum bütün sektörleri etkileyecek. İlk 2 ay otomotiv sektöründe de bunun pozitif etkilerini gördük. 2012 yılı 777 bin adetle bitmişti. Bu yıl yüzde 10 civarında artış olur diye bekliyoruz. Dolayısıyla 820 bin civarı bir toplam pazar olur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VW inceleme sözü verdi bekliyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN