İsrail doğalgaz için mi özür diledi?

İsrail Akdeniz’de doğalgaz çıkardı. Tamar kuyusundan İsrail’e sevkiyatı yapılan doğalgaz ülkenin 40 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek zenginlikte.

Giriş Tarihi: 2.4.2013 10:32 Güncelleme Tarihi: 2.4.2013 10:35
İsrail çıkardığı doğalgazı 2020'ye kadar Avrupa'ya ihraç edecek. Burada Türkiye'nin rolü büyük ortada ciddi bir işbirliği söz konusu.

Bundan yaklaşık 2 ay önce, İsrail henüz Türkiye'den özür dilememişken, İsrail'de hükümet kurulmamışken bir haber çıktı İsrail gazetesi Ekonomist'te. Gazete, Netanyahu'nun hükümeti kurduktan sonra ilk icraatının Türkiye ile ilişkileri düzeltmek olacağını söyledi. Habere göre İsrail Başbakanı kabinesini oluşturduktan sonra Ankara'nın kapısını çalacak, ilişkileri düzeltecek, masanın üzerine de İsrail'in Avrupa'ya gaz satma projesini koyacak.

İlk adım gerçekleşti. İsrail özür diledi, ilişkilerin normalleşme sürecine girdi ve İsrail doğalgazı çıkardı. Akla ilk gelen soru "İsrail Türkiye'den ortak doğalgaz projesi için mi özür diledi" oldu.

Enerji Bakanı Taner Yıldız Pazar sabahı Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in Başkent Kulisi programının konuğuydu. Kayserili Bakan ile Kayseri'de karlı Erciyes manzarasında gerçekleştirilen programda Mehmet Acet bu kritik soruyu sordu.

Bakan Yıldız çok net yanıtladı. "Doğalgaz projesinin özürle hiçbir ilgisi yok, özrün gerekçesi bu değil" dedi. "Başka proje yapacak ülke mi kalmadı ki 9 şehidimiz varken, kalkıp İsrail ile enerji projesi yapalım'' diye devam etti. Bakan ayrıca bölgede Türkiye ile ilgili yüzden fazla projenin olduğunu vurguladı, İsrail ile ilişkilerin düzelmesi halinde böyle bir projenin gerçekleşme ihtimalinin olabileceğini söyledi.

Akdeniz doğalgazındaki ortaklardan biri de Güney Kıbrıs. Rumlar içinde bulundukları ağır ekonomik krizden doğalgazla çıkmanın peşindeler. Ancak Türkiye bu işin peşini asla bırakmaya niyetli değil. Türkiye'ye göre adada gaz çıkarsa bundan tüm ada faydalanacak ve Kuzey Kıbrıs Türk kesimi de ortak olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail doğalgaz için mi özür diledi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN