Hazine'ye para yağdı

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Barış süreci ve ülke notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükseleceği beklentisiyle Hazine'ye para yağdı. Türk ekonomisinin geleceğine güvenen yatırımcılardan 30 yıllık eurobond ihracına yaklaşık 3 kat talep geldi. Hazine 1.5 milyar dolar borçlandı

İmralı sürecinin ardından güçlenen çözüm umudu ve Standard& Poor's'un Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına çekmesi yatırımcıları da etkiledi. Bunun en büyük yansıması dün gerçekleşen ihalede görüldü. Hazine Müsteşarlığı'nın gerçekleştirdiği tahvil ihracına adeta para yağdı. Hazine'nin 1.5 milyar dolar borçlandığı 2043 vadeli eurobond ihracına yaklaşık 4 milyar dolar talep geldiği belirtildi. 30 yıl vadeli tahvilin nihai getirisi yüzde 4.95 olarak belirlendi.

3 BANKAYA YETKİ VERİLDİ

Hazine ihraç için dün Citigroup, Credit Suisse ve JPMorgan'a ortak lider bankalar olarak yetki vermişti. İhraçta ilk getiri beklentisinin yüzde 5 civarında olacağı açıklanmıştı. Hazine 2013'ün ön finansmanı için aralık, ocak ve şubat aylarında uluslararası piyasalarda toplam 2.7 milyar dolar karşılığı tahvil ihraç etti. Ocaktaki 10 yıl vadeli ihraca 1.5 milyar dolar talep geldi. Şubat başında Samurai piyasasında 200 milyon dolar karşılığı 20 vadeli tahvil ihracı gerçekleştirildi. Geçen yıl aralıkta ise 2041 vadeli ihracını 1 milyar dolar ile tamamladı. Bu yıl eurobond ve kira sertifikası ihraçları yoluyla yaklaşık 6.5 milyar dolar gelir öngörülüyor.

6 İHALEYLE HEDEFİ AŞTI
Hazine dün iki ihale daha yaptı. TL cinsi 2 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvil ihraç etti. TL cinsi 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli 6 ayda bir kupon ödemeli tahvil ihalesi de yapıldı. İhalelerde ROT dahil 3.04 milyar TL borçlanırken, gösterge tahvilde bileşik faiz beklentilerin üzerinde, TÜFE'ye endeksli de reel getirisi ise altında oluştu. Müsteşarlık bu ay düzenlediği 6 ihaleyle piyasadan 12.1 milyar TL borçlanarak nisan ayı borçlanma programını öngörüsünün üzerinde tamamladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazine'ye para yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN