Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IKEA'dan köfte ihracı

Avrupa'daki bazı IKEA mağazalarında ortaya çıkan at eti skandalı Türkiye IKEA'ya yaradı. Özsüer, "Aslında buradan bir hayır da doğdu. Türkiye olarak kendi köftelerimizi ihraç etmeye başlıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 15.4.2013
İKEA'yı Türkiye'ye getiren ve bugüne kadar 5 mağaza açan Maya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, A Haber'de Sabah Gazetesi yazarı Şelale Kadak'ın sorularını cevaplandırdı. Türkiye'den 2012'de 600 milyon dolarlık satın alma yapan IKEA'nın bu yıl yerli mobilya üreticisinden testi geçen koltuk ithal etmeye hazırlandığını söyleyen Özsüer, Avrupa'da köftelerde çıkan at eti skandalının ise kendilerine yaradığını ifade etti. Özsüer, Türkiye'nin kazançlı çıktığını ve yerli üreticiden tedarik edilen yüzde 100 dana etinden yapılan köftelere Batı Avrupa ve Ortadoğu'dan talep geldiğine dikkat çekti.
IKEA, Avrupa'da meşhur köftelerinde at eti çıkınca, satışları durdurdu. Türkiye'de de gözler size çevrildi. Bu krizi nasıl yönettiniz?
Çek Cumhuriyeti'nde imalatçı firma tarafından böyle bir olay yaşandı. Biliyorsunuz IKEA köfteleri yerli üreticiler tarafından sağlanıyor. Biz Türkiye'de sektörün önde gelen sanayicilerinden aldığımız yüzde 100 dana etinden köfte satıyoruz. Türkiye'de böyle bir durum olması söz konusu değil. Ama tabii böyle bir açıklama yapılınca Sağlık Bakanlığı'ndan müfettişler geldi. Aslında biz zaten her hafta rutin analiz yaptırıyoruz. Üstelik ayda bir yapılması istenen analizleri biz her hafta yapıyoruz.
Türkiye'deki müşteri gönül rahatlığıyla yiyebilir diye açıklama yaptığınızı hatırlıyorum...
Sadece at eti için değil, biz hijyen açısından sürekli denetim yaptırıyoruz. Müşteri rahat olsun.

İHRACATTA DÜĞMEYE BASILDI
Sadece İsveç'te değil Avrupa'da birçok ülkede birden satışlar durunca insanlar panik oldu galiba...
Çünkü Avrupa'nın bir kısmı aynı tedarikçiden eti alıyordu ama tabii her ülkeyi kapsamadı.
Türkiye'ye ithalatı yok anladığım kadarıyla. Türkiye IKEA et ithal etmiyor. Aslında buradan bir hayır da doğdu diyeyim. Çünkü şu anda Türkiye olarak bu köfteleri ihraç etmek üzere bazı bağlantılara girdik.

320 TON KÖFTE SATIYOR
Bu olaydan sonra mı? Evet. Özellikle İslam ülkelerine ve IKEA'nın olduğu bazı batı Avrupa ülkelerine gelen talep üzerine hazırlığa başladık. Bu olaydan biz kazançlı çıkacağız diye düşünüyorum.
Ne kadar köfte satılıyor mağazalarınızda? Yılda 320 ton köfte satıyoruz. İç sanayiye ciddi bir şekilde destek oluyor.

Yerli alımlar artıyor
IKEA'nın 40 ülkede mağazası var. Türkiye'nin yeri nedir? Biz 40 ülke içinde ilk 3'teyiz. Geçen yıl yüzde 12'nin üzerinde büyüdük. Yerli alımlarımız da artıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IKEA'dan köfte ihracı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN