Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yüzde 40 daha düşebilir

Enflasyonun hızı göz önünde bulundurulduğunda ın ons bazında 800 dolara kadar yani yüzde 40 daha gerileyebileceği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 13:13 Güncelleme Tarihi: 17.4.2013 13:59
üzerine çalışması bulunan ve Duke Üniversitesi Profesörü Campbell R. Harvey, enflayson hızı göz önünde bulundurulduğunda, değerli metalin daha fazla düşüş alanı olduğunu söyledi.

Haziran vadeli altın kontratları dün ons başına 1,387.40 dolardan fiyatlanarak, Mart ayı TÜFE değerinin 5.97 katına eşit seyretti. Altının bu ay yüzde 13 değer kaybetmesine rağmen Vadeli altın kontratları/TÜFE oranı, 1975'te Comex piyasasında vadeli işlemlerin başlamasından bu yanaki ortalaması 3.35'in üzerinde seyrediyor.

ABD'deki Ulusal Ekonomi Araştırmaları Ofisi'nin araştırmacılarından da olan Harvey, insanların altındaki çok sert satışlardan bahsettiğini, ancak düşüşün aslında o kadar da kaydadeğer olmadığını savundu.

Altın-TÜFE oranının tarihi ortalamasını yakalaması için ons fiyatının 800 dolara kadar gerilemesi gerekiyor. Harvey, özellikle daha fazla yatırımcıların altın ETP fonlarındaki hisselerini satmasıyla, bunun zamanla olabileceğini öngördü.

Fiyatta büyük değişiklikler olması için talep tarafında çok fazla hareketin gerekmediğini söyleyen Harvey, bunun altın arzının göreceli olarak sabit olmasından kaynaklandığının altını çizdi.

Kaynak: Bloomberght
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın yüzde 40 daha düşebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN