Yeni Varlık Barışı geliyor

Hükümet yeni bir 'Varlık Barışı' için kolları sıvadı. Maliye Bakanlığı ile görüştüklerini söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, "2008'de Türkiye bugünkü kadar öne çıkmamıştı. Şimdi yapılacak barış daha etkili olur" dedi

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Hükümet 5 yıl önce hayata geçirdiği 'Varlık Barışı' benzeri bir çalışma için düğmeye bastı. Çalışmayla ilgili ilk açıklama Amerikan Ticaret Odası (US Chamber of Commerce) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ortaklaşa düzenlediği "Türkiye Yatırım Haftası" için ABD'de bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan geldi. Özel sektörün yurtdışında 130 milyar doları olduğunu söyleyen Babacan, "Konuyu Maliye Bakanlığı'yla görüşüyoruz. Varlık barışı benzeri bir uygulamayı yeniden düşünebiliriz" dedi.

AĞIRLIK HAZİNE KAĞITLARINDA

Bakan Babacan, bundan önceki varlık barışı çalışmasını 2008'de yaptıklarını hatırlattı. O dönemde dünyada kriz olduğunu belirten Babacan, yeni süreçte Türkiye'nin ekonomik performansına güveniyor: "O dönemde Türkiye bugünkü kadar öne çıkmamıştı. Şimdi yapılacak bir barış daha etkili olabilir. Türkiye'de 10-11 yıldır siyasi ve ekonomik istikrar ortamı var. Birçok ülke ve uluslararası kuruluş, istikrarımızı imrenerek izliyor. Hükümet, Türkiye'yi yabancılar için 'güvenli liman' olarak gösteriyor. Reyting kuruluşları da bizi adım adım 'yatırım yapılabilir ülke' konumuna yükseltiyor." Babacan, geçen yıl Türk özel sektörünün yurtdışında 4.5 milyar dolarlık yatırım yaptığı bilgisini verdi. Bunun rekor bir rakam olduğunu söyleyen Bakan Babacan, "Elbette bu yatırımın olmasını istiyoruz. Ama ülkemize daha fazla uluslararası yatırım çekmeyi hedefliyoruz. Türk özel sektörünün yurtdışında tuttuğu paranın 50 milyar dolardan fazlası Amerikan Hazine kağıtlarına yatırılmış durumda" diye konuştu. Babacan, New York'taki görüşmeleri şöyle değerlendirdi: "Amerikan Ticaret Odası'nın 3 milyon üyesi var. Bunların yüzde 1'inin ilgisini Türkiye'ye çekmemiz, 30 bin işadamı anlamına geliyor. Binde 1'i bile gelse, 3 bin Amerikalı işadamının ülkemize yönelmesi söz konusu olur."

NASDAQ GONGUNU ÇALDI
Başbakan Yardımcısı Babacan, ABD'nin ikinci büyük borsası NASDAQ'ın kapanış zilini çaldı. Amerikan Ticaret Odası'nın Türkiye'ye alım heyetleri getirmeyi planladığını anlatan Ali Babacan, "Amerikalı yatırımcıların, bu dönemdeki önceliği ülkeleri dışında yatırım yapmak. Biz Türkiye olarak bunlardan pay almak istiyoruz" dedi.

İLKİ 2008'DE YAPILDI
Hükümet , 2008'de Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkındaki 5811 Sayılı Yasa'yı uygulamaya koyarak varlık barışı yönünde önemli bir adım atmıştı. İlk Varlık Barışı'ndan 50 milyar liraya yakın tahakkuk olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Varlık Barışı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN