ların 3 günlük uyanıklığı

Giriş Tarihi: 19.4.2013 14:50

Hafta sonu gelmeden nu ödemek, , havale yapmak, fon almak ve başka bir ya para göndermek isteyen tüketicilerin Şikayetvar’a gönderdiği şikayetler bankaların 3 günlük uyanıklığını ortaya çıkardı.

Şikayetlere göre; hafta sonu gelmeden cuma günü internet cılığı yavaşlatılarak tüketicilerin işlem yapması ve para çıkışı engellenerek paraların 3 gün bankada kalması sağlanıyor. Vadesiz mevzuatta kalan paralar bankanın kazancına olurken borcunu ödeyemeyenlerden de alınıyor.

"Cuma günü internet bankacılığı yavaşlatılıyor" şeklinde gelen şikayetler ve özellikle de hafta sonları bankacılık sektörüne ait şikayetlerinin artması üzerine yapılan araştırma şaşırtıcı bir detayı ortaya çıkardı. Bankalar hafta sonları sistemlerini yavaşlatarak müşterilerinin paralarının bankalarından çıkışına izin vermeyerek kazanç sağlıyorlar. İşte benzer sorunu yaşayan tüketicilerin şikayetleri:

"CUMA GÜNÜ İŞLEMLER YAVAŞLATILIYOR"
"Cuma günü saat 4'den sonra bankaların internet şubeleri yavaşlatılıyor. , havale yapılamıyor, fon alınamıyor, ödenemiyor ve başka bir bankaya para gönderilemiyor. Yapılamayan ödemelere faiz işletiliyor. Yapılamayan işlemlerden dolayı paramız açıkta kalıyor ve cuma,cumartesi, pazar günü para bankada kalıyor. İşlem yapılması ve paranın diğer bir bankaya gitmesi engelleniyor. Para çıkışı engelleniyor. Banka vadesiz mevzuattan kazanç sağlıyor.

"FAİZ ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORUZ"
"Banka hafta sonu gelmeden para yatırma fonksiyonunu kapatıyor. Gündüz parasını denkleştirip akşam borcunu ödemeye gelen esnaf parasını yatıramıyor ve faiz ödemek zorunda kalıyor. Banka bunu bilinçli olarak yapıyor."

EFT'LER YAPILAMIYOR
"Cuma günü mesai saati boyunca bankanın internet şubesine girmeye çalıştım. Her ne hikmetse internet şubesi sayfasında 'şu an işlem yapamıyoruz' notunu okudum. Yapmam gereken EFT'leri yapamıyorum. Bankanın internet bankacılığı mağdur ediyor, 1 ay öncede aynı sorunla karşılaşmıştım."

TÜKETİCİ MAĞDUR OLDU
"Bankanın internet sitesi çökmüş durumda. Bırakın internet şubesini, sitenin ana sayfası bile açılmıyor. Bunun sebebi bankanın maaşları hesapta tutmak istemesinden başka bir şey değildir. Öyle ya 1 gün maaşları kendi kasasında tutsa bilmem kaç bin TL kar elde edecekler. Tabi hesap kesim günü geçmiş kredi kartını ödemek için internet başında saatlerce bekleyen müşteri onun umurunda değildir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankaların 3 günlük uyanıklığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN