Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış dış borcu azaltır!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Varlık Barışı'yla dış borcun azalacağını söyledi. Babacan "Türk şirketleri vergi nedeniyle yurtdışında tuttukları paraları ya kredi olarak kullandırıyor ya da varlıklarını teminat gösteriyor. Bu da borçluluğu yükseltiyor" dedi

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Varlık Barışı'nın Türkiye'nin dış borcunu azaltacağını söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) organizasyonunda yaklaşık 70 kişilik bir heyetle ABD'de temaslarda bulunan Babacan, basın mensuplarıyla sohbet etti. Şu anda Varlık Barışı'nın detayları üzerinde çalışıldığını belirten Babacan, "Dış borcumuz fazla görünüyor. Bu nedenle uygulamayı bir kez dahahayata geçirmenin doğru olacağına karar verdik" dedi. Türk şirketlerinin vergi nedeniyle offshore'dan kredi kullandığını, bunu önlemek için düzenleme yaptıklarını hatırlatan Babacan, şöyle konuştu: "Böylece bankaların offshorelardan kredi kullanmalarına gerek kalmadı. Bu durum kırılganlık alanı yaratıyordu. Öte yandan vatandaşlarımızın yurtdışında ciddi miktarda birikimi var. Buna rağmen şirketlerimizin yurtdışı borcu yüksek. Halbuki bu borç değil kendi paraları. Bunu vergiden kaçmak için kredi olarak kullanıyor. Varlıklarını teminat olarak gösteriyorlar. Bu nedenle borçluluk çok görünüyor. Aslında özel sektörün dış borcu daha az. Barış, dış borçluluğumuzu azaltacak."

KREDİ FAİZLERİ İÇİN ÇALIŞILIYOR
Başbakan Yardımcısı Babacan, kredi faizleri konusunda bazı aksiyonlar olabileceğini hatırlatarak, "Bu konuda BDDK ile Merkez Bankası çalışıyor. Ne olabileceğine bakıyorlar. Bunu ilk yarıda ya da daha önce bitirebiliriz" dedi. Türkiye'de istikrar arttığı için para geleceğini söyleyen Babacan, "Yatırımcıya 'hadi gel' diyoruz. Faiz için değil, yatırıma gelirler. Borsa İstanbul yatırım için cazip" diye konuştu.

OYUMUZ % 49.8'DEN DAHA YÜKSEK OLUR
Bakan Babacan, önümüzdeki dönemde yapılacak 3 seçimde hükümet olarak kesinlikle popülist bir politika içinde olmayacaklarını söyledi. Kamuoyu yoklamalarına değinen Babacan, "Anketler bugün seçim olsa şimdiye kadarki en yüksek oyu alacağımızı gösteriyor. Bugüne kadar aldığımız en yüksek oy yüzde 49.8'di. Kamuoyu yoklamaları daha yüksek gösteriyor" dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu kadın girişimcilik ve gümrüklerin modernizasyonu projelerinin Birleşmiş Milletler tarafından örnek proje olarak gösterildiği bilgisini verdi.

IMF'YE PARA HEMEN VERİLMEYECEK
Türkiye'nin IMF'ye söz verdiği 5 milyar dolarlık desteğin kullandırılması konusunda herhangi bir takvimin belirlenmediğini söyleyen Babacan "Bu para birden istenmeyecek. Teknik detayları Merkez Bankası ile IMF görüşüyor" dedi. Washington'daki G-20 toplantısına da katılacak olan Babacan, "Aralık 2014'te dönem başkanı olacağız" dedi.

VERGİ YÜZDE 2'YE YAKIN OLACAK
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışı düzenlemesinin Meclis kapanmadan yapılacağını söyledi. Şimşek, "Çalışmalar bir haftaya tamamlanır" dedi. Yurtdışından getirilecek olan varlığa yaklaşık yüzde 2'lik vergi uygulanması öngörülüyor. Sıfır vergi de gündemde. Daha önceki Varlık Barışı'nda yurt içi varlıklar için yüzde 5, yurtdışı varlıklar için ise yüzde 2 vergi alınmıştı. "Uygulamanın temel amacın vergi gelirlerini artırmak olmayacak ancak gelecek kaynağa göre elbette bir vergi tahsilatı olacak" diyen yetkililer, bunun bütçeye de destek verecek kalemlerden biri olabileceğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış dış borcu azaltır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN