Boston terörü göçmeni de yaraladı

Boston saldırısı, ABD'de yaşayan milyonlarca göçmeni tedirgin etti. Nisanda yasalaşması beklenen göçmen reformu tehlikede

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Boston Maratonu'na yapılan bombalı eylem 3 kişinin hayatını kaybetmesi, 170 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanırken bu olay Amerika'da yaşayan milyonlarca illegal göçmeni kaygılandırdı. Şüphelilerin Kırgızistan doğumlu Çeçen asıllı göçmen olması, kongreden çıkacak "göçmen reformu"nu dört gözle bekleyenleri karamsarlığa itti. Milyonlarca göçmeni ilgilendiren reformun nisanda kongrenin gündemine gelmesi ve yasalaşması bekleniyordu. Hem kongredeki Cumhuriyetçiler'in lideri Boehner hem de Başkan Barack Obama, Boston saldırısının göçmen reformunu etkilememesi gerektiğini söyleseler de bunu böyle bir atmosferde kongre üyelerine kabul ettirmek kolay olmayacak. Eyaletlerden seçilerek Washington'a giden kongre üyeleri, Boehner ve Obama yerine seçim bölgelerindeki halkın reflekslerine göre hareket edecekler. Ortalama Amerikalı seçmenler Boston olayı nedeniyle medyanın da etkisiyle müthiş bir gerilim ve tedirginlik içinde. Halkın gergin olması reforma ilişkin yaklaşımları da etkiliyor. Bazı kongre üyeleri saldırının hemen ardından reformun ertelenmesini önerdi. "Ulusal güvenlik üzerine endişelerin arttığı bir ortamda göçmenlik reformu Amerikalılar'a doğru anlatılmalı" diyen Kongre Bütçe Komisyonu Başkanı Paul Ryan, ABD'nin hem sınır hem de ekonomik güvenliği için bu reforma ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Cumhuriyetçiler, reformun sınır güvenliği ve vize rejimini sıkılaştıracak yönlerine vurgu yaparken, olayın ekonomik boyutunda Obama ile hemfikirler.

GOOGLE'I DA ONLAR KURDU
ABD'nin ekonomik rekabetçiliğini devam ettirebilmesi için bir yandan iyi eğitimli göçmenlere, bir yandan da az maaşlı, düşük profilli işlerde çalışacak kişilere ihtiyacı var. Yani hem Rusya'da doğup göçmen olarak geldiği ABD'de dünyanın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olan Google'ı kurarak "Amerikalı müteşebbis" unvanını alan Sergey Brin'e ya da Tayvan'da doğan ama Yahoo'yu Amerikan ekonomisine kazandıran Jerry Yang gibi dehalara ihtiyaç var. Öte yandan hasta ve yaşlılara bakacak, evleri temizleyecek, çimleri kesecek, çöpleri toplayacak çalışanlarda gerekiyor.

Kalifiye elemana ihtiyaç var
Amerİkan İstatistik Bürosu'nun verilerine göre ülkenin 2020'ye kadar 4 milyon ekstra kalifiye olmayan çalışana ihtiyacı olacak. 11 milyon illegal göçmen bu yüzden kapı dışarı edilemiyor. ABD'de tutunmak için suça bulaşmadan en düşük profilli işlerde ucuza çalışan bu kitle, çarkların dönmesini sağlıyor. Eylem sonrası artan güvenlik endişelerine rağmen Obama'nın da Cumhuriyetçiler'in de göçmen reformuna ihtiyacı vurgulamalarının nedeni bu. Reform er ya da geç Kongre'den geçerek işgücü piyasasını rahatlatacak. 11 milyon illegal göçmen affedilecek. İyi eğitimli göçmene kapı açılacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boston terörü göçmeni de yaraladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN