Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hesaplaşmada sıra sivil generallerde

AK Partili Numan Kurtulmuş, vesayet sisteminin izlerinin yeni silindiğini belirterek, "Kirli işlerle yeni yeni yüzleşeceğiz" dedi. Kurtulmuş, 1995-2002 arasındaki finansal operasyonların inceleneceği mesajını verdi

Giriş Tarihi: 29.4.2013
BAŞLARKEN...
AK Parti'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna oturan Numan Kurtulmuş, 28 Şubat'ta herkesin askerleri konuştuğunu işin ekonomik ayağına sıranın yeni geldiğini söylüyor. 1995-2002 arasındaki iktidarları 28 Şubat hükümetleri olarak niteleyen Kurtulmuş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için kurulacağı söylenen tahkikat komisyonunun o dönemlerde rant elde edenlere, finansal operasyonlara uzanacağının sinyalini veriyor. Kurtulmuş, geciktikleri yönündeki eleştirilere de "Vesayet sisteminin izi temizleniyor. Sıra kirli işlerde" diyor.


Başbakan'ın Devlet Bahçeli'yle ilgili Tahkikat Komisyonu kurulacağını açıklaması epeyce tartışıldı. Bu komisyon 2001 krizini incelerken acaba 28 Şubat'ın bugüne kadar konuşulmayan ekonomik ayağına da mı bakacak?
28 Şubat'ta işin önünde görünen askerdi. Ama bu girişim çok ortaklı bir konsorsiyum tarafından yapıldı. O dönemde gazete manşetlerini atanlar şimdi demokrat geçiniyor. Perdenin arkasında bu işten rant elde eden çevreler vardı. Araştırma komisyonunun raporuna göre, Türkiye'nin 291 milyar doları kayboldu. O dönemde kamunun kaynaklarıyla ellerini ovuşturarak kasalarını dolduran 16 bin aile var. Kamunun kaynaklarıyla kasalarını doldurdular. 28 Şubat'ın ekonomi kısmı hiç konuşulmadı. Refahyol'dan sonra kurulan hükümetlerin hepsi 28 Şubat hükümetleridir. O süreçlerde kimler ne kazandılar? Nasıl finansal operasyonlar yapıldı? Kamu kaynakları nasıl soyuldu? Bunların masaya yatırılması ve ortaya açılmasının vakti geldi. Mesele sadece Devlet Bahçeli meselesi değil.
Bahçeli bir koalisyonun üyesiydi. Tahkikat onlara da mı uzanacak?
Bunu sadece Devlet Bey'in değil bir dönemin sorgulanması olarak görmek lazım.

ŞİMDİYE KADAR ŞEYTAN TAŞLADIK
Peki 10 yıl niye beklendi?
Bugüne kadar konuşulamadı çünkü bu alana sıra yeni geldi. Türkiye 12 Eylül'le hesaplaşmanın kapısını 2010 yılında açtı. 28 Şubat'la ilgili soruşturma 2011'de başladı. Demokratik anlamda şeytan taşlamaktan ayakta durmaya yeni fırsat geldi. 2004'te bu beylerin güçleri yetseydi milletin kafasına balyozu indireceklerdi. 2007'de AK Parti'yi kapatacaklardı. 367 garabetiyle cumhurbaşkanı seçtirilmedi. Türkiye bunları yeni aşıyor.
Yani vesayet sistemini yeni bitirdiniz sıra ancak mı ekonomik alana geldi?
Evet... Türkiye pasaklı ve kirli işlerle yeni yeni yüzleşiyor. Süreç yeni başladı. Amaç rövanş almak değil. Vesayetçi sistemin en büyük ekonomik ayağı kamu kaynaklarından iç borç vererek elde edilen faizlerdir. Refahyol döneminde vergilerdeki faizin payı yüzde 48'di. 2001'de bu oran yüzde 101.3'e çıktı. AK Parti 2012'de bunu yüzde 16'lara düşürdü.

DEMİRAĞ'A UÇAK ÜRETTİRMEDİLER

O dönem İstanbul-Anadolu sermayesi ayrımı da vardı. Bugün devam etmiyor mu sizce?
İstanbul dükalığı-Anadolu sermayesi ayrımı eski Türkiye'nin ayrımıdır. Nuri Demirağ ilk uçağı üretti. Eski Türkiye'nin anti demokratik baskıcı unsurları devreye girdi, fabrikasını kapattırdılar. Adamcağız yurtdışına çekip gitti. TUSAŞ'a Türk savaş uçağı yaptırmadılar. Devlet eliyle beslenmeyi, ithal ikameleriyle haksız kazançlar elde etmeyi alışkanlık haline getiren seçkinler, siyasi, askeri ve medya gücünü kullanıp kendi konumlarını güçlendirdiler.

Artık barışın temettüsünü konuşacağız
Çözüm süreci bittiğinde Türkiye uçacak mı?
Yıllardır terörün maliyetini konuştuk. Bundan sonra barışın temettüsünü konuşacağız. En mütevazi hesaplamaya göre terör nedeniyle 300-350 milyar dolarlık mali kaybımız oldu. Alternatif maliyetler de düşünülürse hesap 1 trilyona çıkıyor. Zonguldak'tan Hatay'a çizgi çekin. Doğu'da 51 il var. Bunlar GSMH'nın 171.3 milyar dolarını alıyor. Batıda kalan 30 il yüzde 78'ni alıyor. Bu Türkiye'nin kaldıramayacağı bir yapıdır. Terör sona erdiğinde bu çizgi kaybolacak

Merkez'i tartışırız
Faiz düştükçe piyasa oyuncuları harekete geçiyor. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?
Türkiye ekonomisi bunu kaldırmaz. Buna müsaade edilmez. Tabii ki belli bir kalkınma hızını sağlamak için finans desteğine ihtiyaç vardır. Ama bunu sağlayacak olanların bütün ekonomiyi yönetmek gibi hakları olamaz. Kaldı ki bugünkü postmodern ekonomik düzen ortaya koymuştur ki, en ideal faiz sıfıra yakın faizdir.

Bize Anadol'u dayattılar
Şimdi de yerli oto tartışması var?
Bunlar Nuri Demirağ'a uçak yaptırmazlar. Onun karşılığında Anadol diye garip bir markayı otomotiv olarak dayatırlar. Çocukluğumuzda vardı. Kaza yapınca keçiler yerdi. Çünkü arabanın kaportası samandan yapılmıştı. Biz hiçbir grubun gelişmesini diğerinin aleyhine görmüyoruz. Ekonomi sıfır toplamlı bir oyun değildir. Tüm Türkiye'nin kazanacağı yapıyı kuracağız.

Bankalar üretene 'dur' diyor
Postmodern ekonomik düzende Merkez Bankası'nın rolü nedir?
Neoliberal politikalarla merkez bankaları uluslararası finans kapitalizminin kontrol mekanizmalarından birisi haline dönüştü. Bunlar politik etki kadar finans kapitalizminin spekülasyonlarından da uzak durmalıdır. Politik etkiden bağımsızlaştıracağız diye tamamıyla özerk bir alan haline getiremeyiz. Türkiye'de de bu tartışılacaktır.
Son bir soru... KOBİ'lerde finansman sorunu var. Bu nasıl çözülecek?
Bankalar tüketici kredilerini istemeyene bile veriyor ama üretmek isteyene 'dur bir dakika' diyor. Bunun değişmesi üretici kredilerinin ciddi şekilde teşvik edilmesi gerekiyor. Yatırım bankacılığını doğrudan destekleyen bir yapıya da gitmek lazım.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hesaplaşmada sıra sivil generallerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN