Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zayıflama ürünlerine kamusal takip!

Giriş Tarihi: 3.5.2013

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı zayıflatıcı, cinsel performansı artırıcı, zihin açıcı takviyelere sıkı takip başlattı

Yüzde 100 bitkisel denilerek satılan zayıflatıcı, cinsel performansı artırıcı, zihin açıcı gıda takviyelerinin satışı sıkı takip altına alınıyor. Takviye Gıdalar Yönetmeliği'yle getirilecek önlemleri anlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu ürünlerde obezite tedavisinde kullanılan 'sibutramin', Viegra ilacının özü olan 'sildenafil' gibi kimyasallara rastlandığını açıkladı.

OBEZİTE İLAÇLARINDA SAPTANDI
Gıda takviyesi ürünlerinin 'bitkisel' denilerek satıldığını anlatan Bakan Eker, "Her derde deva mantığıyla aslında 'ilaç' satıyorlar. O ilacı gıda takviyesinin içine katıyorlar. İnsan sağlığı için tehlikeli. Sibutramin en sık karşılaştığımız maddelerden biri. Bu özellikle obezitede ve kilo verdirmede kullanılıyor. Gıda takviyesi sadece gıda takviyesidir. Doktor izni veya tavsiyesi olmadan bir hastalığın tedavisinde asla kullanılmamalıdır" şeklinde konuştu. Bakan Eker, Türkiye'de yılda 8 bin ton takviye gıdanın girdiğini söyledi. Takviye gıdalara karekod uygulaması getirileceğini anlatan Bakan Eker, "Böylece ürünler barkodlarından geçmişe dönük olarak takip edilecek. Bakanlığın denetim elemanları ve cep telefonu bulunan vatandaşlar, ürünün gerçek mi sahte mi olduğunu izleyebilecek" dedi.

15 KİŞİLİ K KOMİS YON KURULUYOR
Bakanlık, gıda takviyelerinin denetimini 'Takviye Edici Gıda Takip Sistemi (TTS)' ile sağlayacak. Bu sistem sayesinde, takviye edici gıdaları üreten, işleyen, ithal eden, dağıtımını ve piyasaya arzını yapan işletmeler her noktada takip edilecek. İnternetten satılan takviye ürünler de denetlenecek. Bunun için kayıt zorunluluğu getirilecek. Yeni yönetmelikle 15 kişiden oluşan bir komisyon da kurulacak. Üretilecek her takviye ürün bu komisyondan onay alacak. Takviye edici gıdanın, gıda güvenilirliği şartlarına uymadığı saptanırsa üretici söz konusu ürünü toplatacak. Tüketiciyi de bilgilendirmek zorunda kalacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıflama ürünlerine kamusal takip!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN