Merkez bankaları ortak çözüm bulsun

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Basu, global krizin çözümünün merkez bankalarında yattığını söyledi. Basu, "Türkiye başarılı" dedi

Giriş Tarihi: 4.5.2013
Sabancı Üniversitesi ve Brookings Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen, "Sakıp Sabancı Konferans Serisi"nin 9'uncusu, önceki gün Washington'da yapıldı. Brookings Enstitüsü'nün ev sahipliği yaptığı, 'Yükselen Ülkeler ve Değişen Dünya Ekonomisi' konulu konferansın konuşmacısı ise Dünya Bankası Başkan Yardımcısı ve Başekonomisti Dr. Kaushik Basu oldu. Bu yıl açılış konuşmasını canlı video konferans bağlantısı ile Tuzla'daki kampustan yapan Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, insanlığa hizmet etmeyen ve ahlaki değerlere dayanmayan hiçbir girişimin başarıya ulaşamayacağını söyledi.

ÇÖZÜM İÇİN BİRLİK ŞART
Toplantıda konuşan Dr. Kaushik Basu, likidite enjeksiyonların ekonomilere zaman kazandırdığını ancak sorunları çözmediğini belirtti. İşgücünün giderek daha da büyük bir sorun haline geldiğini söyleyen Basu, krizden çıkılması için merkez bankalarının bir araya gelerek ortak, koordineli bir ekonomi anlayışına gitmeleri gerektiğini ifade etti. Ekonomik gerileme dönemindeki mevcut sorunlara çözüm üretilebilmesi için daha büyük bir uluslararası ekonomik işbirliği yapılması gerektiğini belirten Basu, "Siyasi sorunlar şimdiye kadar büyük bir ekonomik işbirliğinin oluşmasını engelledi. Artık siyasetin üstesinden gelinebileceğine inanıyorum çünkü ekonomik sıkıntılar gittikçe daha da büyüyor" diye konuştu.

TÜRKİYE BAŞARILI

Basu'ya göre, Türkiye'de uygulanan makro ekonomi politikalar çok yenilikçi. Türkiye'nin başarılı olduğunu belirten Basu sözlerini şöyle sürdürdü: "Gelişen ekonomiler, özellikle Brick ülkelerin dünya ticaretindeki ağırlığı giderek artıyor. Hakim ülkelerin dünya ekonomisindeki payı da azalıyor. Türkiye'yi de yakından takip ediyorum. Merkez Bankası çok yenilikçi. Diğer ülkelerden çok daha fazla ilgimi çekiyor. Özellikle makro ekonomik politika yapımında son derece yenilikçi bir politika izlediler." Dünyada gelecekte işgücü sorununun kötü bir hâl alacağı öngörüsünde bulunan Baso, "Ücret ödemeleri toplamı daralıyor. İş gücüne düşen pay azalıyor. Son 50 yılda sosyal dünyanın gördüğü en dramatik değişiklik yaşandı" dedi.

GLOBAL KRİZ İKİ YIL DAHA SÜRER
Dr . Kaushik Basu, Avrupa Birliği'ndeki krizin iki yıl daha sürebileceğini belirtti. Baso şöyle konuştu: "AB içinde temelde para birliğinden görünürde ise bütçe açıkları ve biriken borçlanmalardan kaynaklanan sorunlar giderek büyükler ile küçüklerin ayrılmasına yol açtı. Bu tabloda küçükler de dışlandı." Likidite enjeksiyonların ekonomilere yalnızca zaman kazandırdığınada değinen Dünya Bankası Başekonomisti Basu, "Enjeksiyonlar 1.3 trilyon doları buldu. İşaretler en az bir enjeksiyonun daha yapılacağını gösteriyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez bankaları ortak çözüm bulsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN