Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IMF kotamız 4 kat artıyor

Giriş Tarihi: 5.5.2013

Önümüzdeki günlerde IMF'ye veda etmeye hazırlanan Türkiye'nin fondaki ağırlığı artıyor. IMF Türkiye Direktörü Mark Lewis, "Türkiye'nin kotası dört kat artacak" dedi

Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan son borç dilimini bu ay ödemesiyle IMF'yle ilişkilerinde yeni bir dönem başlayacak. Türkiye, 5 milyar dolarla fona finansal katkı sağlayacak ülkeler arasında yer alacak. IMF Türkiye Direktörü Mark Lewis, "Ülkenizin IMF'de rolü de büyümeye devam edecek. Tüm ülkeler genelindeki sermaye artışıyla birleşerek Türkiye'nin IMF'deki kotası dört kat artacak. Küresel güvenlik ağına katkınızı takdirle karşılıyoruz" dedi.

50 MİLYAR DOLAR ALDIK

Türkiye ekonomisinin son yıllarda büyük gelişme kaydettiğine işaret eden Lewis, şunları söyledi: "2014 itibarıyla İcra Direktörlüğü Başkanlığını üstlenecek. Oy ve sermaye reformuyla Türkiye fonun en büyük 20 üyesinden biri olacak." 2008'e kadar 47 yıl boyunca IMF ile 19 ayrı stand-by anlaşması imzalayarak, yaklaşık 50 milyar dolar kredi alan Türkiye, bu ay artık masanın diğer tarafına geçiyor. Bu yeni dönemde IMF'nin Kriz Kurtarma Fonu'na 5 milyar dolar katkı verilirse 39 ülke arasındaen çok büyük katkı sağlayan 23'üncü olacak. Geçen yıl temmuz ayına kadar fonda toplam 456 milyar dolar birikmişti. Son olarak ekimde Cezayir'in 5 milyar dolar, Brunei'nin de 300 milyon dolar katkı sağlayacağını açıklamasının ardından, katkı sağlayan ülke sayısı 39'a yükseldi. Fonun büyüklüğü 461.3 milyar dolara ulaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IMF kotamız 4 kat artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN