250 gurbetçi bilim insanından kesin dönüş

Giriş Tarihi: 6.5.2013

Geçmişte yurtdışına kaçan süper beyinler yönünü yurda çevirdi. Ünlü üniversitelerden 250 Türk bilim insanı Türkiye'ye döndü

TÜRKİYE ekonomisinin göz kamaştıran büyüme performansı, siyasi istikrar yurt dışına kaçan "beyin göçünün" de belini kırdı. Geçmişte Amerika, İngiltere, Japonya gibi ülkelerdeki dünyaca ünlü üniversitelere giden süper beyinler yönünü yurda çevirdi. Amerikan Stanford, John Hopkins, Masssachusetts Teknoloji Enstitüsü, Virginia gibi ünlü üniversitelerden 250 Türk bilim insanı resmi olarak Türkiye'ye döndü. Bilim insanları, son 15 yılda yaşanan gelişmelerle birlikte 'Türkiye'ye dönülmez" imajının yıkıldığını söyledi.

HEDEF TÜRKİYE PROJESİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın 4 yıldır Amerika'da düzenlediği "Hedef Türkiye" çalıştayları ve burs programları kapsamında 250 araştırmacının yurda dönüş yaptığını açıkladı. Ergün, "Beyin göçünün beyin gücüne dönüşmesi" sloganı ile yürütülen çalıştaylarda, bilim insanlarına Türkiye'deki fırsatların anlatıldığını söyledi. Tersine beyin göçü ile Türkiye'ye gelen araştırmacılar, üniversite ve sanayi kuruluşlarında çalışmaya başladı.

GERİ DÖNÜN ÇAĞRISI

Bilkent Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ayşe Begüm Tekinay, geri dönüşlerindeki memnuniyeti şu sözlerle anlattı: "ABD Rockefeller Üniversitesi'nde 10 yıl moleküler biyoloji alanında araştırmalarda bulundum. O yıllarda Türkiye'de imkânlar çok sınırlıydı. Şuan Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde (UNAM) sürdürüyorum. Arkadaşlarımızın hepsine de 'geri dönün burada yapacak çok iş var' diyorum."

Bilime olan ilgi hoşuma gitti
* Yusuf Yusufoğlu (ARÇELİK): Amerika'da 6 yıl kaldım. TÜBİTAK'ın "Hedef Türkiye" çalıştayında Arçelik firmasıyla görüştüm. Türkiye'de araştırmalara önem verildiğini görmek çok hoşuma gitti ve dönmeye karar verdim

Projelerime devam ediyorum
* Yrd. Doç. Dr. Orçun Kepez (Kadir Has Üniversitesi): North Carolina Üniversitesi'nde çalıştım. Tersine beyin göçü projesi ile döndüm. ABD'de başladığım çalışmalara burada devam etme fırsatı buldum.

Dünya ile yarış mümkün
* Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu (TÜBİ- TAK MAM Malzeme Enstitüsü): Amerika'da 21 yıl kaldım. Doktoranın ardından özel firmalarda Ar-Ge yöneticisi olarak çalıştım. Türkiye dünya ile yarışacak duruma geldi ve elindeki imkânlar ile birçok ülkeye göre daha dinamik. Bu ortam nedeniyle birçok araştırmacı Türkiye'yi tercih ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
250 gurbetçi bilim insanından kesin dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN