Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş Bankası'ndan 8 yılda 250 bin satranç ustası

Okullarda seçmeli ders olan satranca tam destek veren İş Bankası, 8 yılda 30 bin olan lisanslı sporcu sayısını 280 bine çıkardı

Giriş Tarihi: 13.5.2013
Okullarda seçmeli ders olarak okutulmaya başlanması ile öğrencilerin hayatında daha fazla yer edinen satranç, ailelerin de çocuklarını bu spora yönlendirmesi ile Türkiye'yi uluslararası arenada söz sahibi olmaya başlattı. Bu yıl 6-14 Mayıs tarihleri arasında Yunanistan'da gerçekleştirilen ve 41 ülkeden 550 sporcunun yarıştığı 9. Dünya Okullar Satranç Şampiyonası'nda Türkiye'yi 7-17 yaş arasında 64 sporcu temsil ediyor. Türkiye Satranç Federasyonu Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, "Satranç sınıflarının Türkiye'nin her tarafındaki 81 il ve bütün ilçelerdeki devlet okullarında açılıyor olması bizim için çok önemli. Şu an 2012 yılı itibariyle 2.5 milyon çocuğumuz satrancı seçmeli ders olarak seçti ve bu sayı her geçen gün artıyor"dedi. Federasyon olarak lisanslı sporcu sayısının önemine dikkat çeken Tülay, gelinen durum itibariyle 280 bin lisanslı sporcu sayısı ile Türkiye'de amatör spor branşları arasında bir numara çıktıklarını, faal sporcular bazında da 115 bin gibi bir rakamla açık ara ilk sırada olduklarını söyledi.

1.2 MİLYON LİRALIK DESTEK
İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü Müdürü Suat Sözen Türkiye Satranç Federasyonu'nun 2005 yılından bu yana sponsorluğunu yürüttüklerini anlatarak her üç yılda bir yenilenen sponsorluk sözleşmesinde kendilerine bize ihtiyaç kalmadığı düşünülen noktaya gelene kadar satrança olan desteklerinin süreceğini söyledi. "Yıllık 1.2 milyon TL'lik maddi bir destek sağlıyoruz fakat burada verilen rakamın önemli olmadığını gelinen noktada sağlanan başarılar görüldüğünde anlıyor ve mutlu oluyoruz" diyen Sözen sözlerini şöyle sürdürdü: "Sponsorluğumuz başladığında 30 bin olan satranç oynayan sporcu sayısı bugün lisanslı olarak 280 bine ulaştı. Ülke olararak satrana büyük önem vermeye başladık. 9 bin 63 okulda seçmeli ders olarak okutuluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş Bankası'ndan 8 yılda 250 bin satranç ustası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN