Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temel Bey'in izni çok, çıkmasın mı!

Geçen haftanın en çok konuşulan şirketi THY'nin Başkanı Topçu, Genel Müdür Kotil'le ilgili izin polemiğini anlattı. Topçu, "Temel bey 10 yıl hiç izin yapmamış" dedi

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Geçen haftanın en çok konuşulan şirketi Türk Hava Yolları'ydı. Önce Genel Müdür Temel Kotil'in zorunlu izne çıkarıldığı haberleri, ardından da grev konusu gündeme oturdu. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'yla bir araya geldik. Topçu greve sadece 209 uçucu personelin iştirak ettiğini söylüyor. "Grev sendikayı itibarsızlaştırdı" diyen Topçu, lokavt kararı alınmamasını çalışanların istediğini vurguluyor. Topçu'ya Temel Kotil'i de soruyoruz. "10 yıldır izne çıkmıyordu 270 gün izni var çıkmasın mı?" diyor. Yönetimde kriz olmadığını, "Evde kardeşler bile her zaman aynı fikirde olmaz. Biz de Temel Bey'le her zaman aynı fikirde değiliz ama kararları oy birliğiyle alıyoruz" diye anlatıyor.

SENDİKA İDEOLOJİK DAVRANDI

Herkes "15 Mayıs'ta grev var uçağa binilmez" derken korkulan olmadı. Nedir bu işin sırrı?
Şirketimizi çalışanlarımızla büyütüyoruz. Son 10 yıldır ortalama yüzde 20-25 büyümeyi onlar sayesinde yakaladık. Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketi olmamızı çalışanlarımızla başardık. Hep beraber çalışırsak başarırız dedik. Hedefe kilitlendik. Sendika yönetiminin şirkete dayattığı istekleriyle çalışanların beklentisi ve hedefleri aynı değildi. Sendikal haklar üzerinde ideolojik davranıldı. Sendika yönetiminin bütün hedefi kaos, gürültü ve şiddetten oluşuyor. 10 yılımı doldurdum. Bugüne kadar hiçbir toplu iş sözleşmesi (TİS) barış içinde sonuçlanmadı. Stres, ortamı germek, yıkıp yakmak, işi durdurmak hedeflendi. Bu süreçte yaşananlar 'şirketi bitiririm' tehditlerinin itibar görmediğini gösteriyor. Hiç kimse kendi eliyle büyüttüğü şirketine zarar vermek istemiyor.

ÇALIŞANLAR LOKAVT İSTEMEDİ
Grev olursa diye uykularınız kaçtı mı?
Çalışma arkadaşlarımızın işlerine sahip çıkacaklarından emindik. Bize ve yönetici arkadaşlarımıza çalışmak istediklerini ilettiler. Hiçbir zaman grevde uçuşların aksayacağını düşünmedim. Ancak ilk 38 saat uyumadan şirkette çalışma arkadaşlarımın yanındaydım. Yönetici arkadaşlarımız da tüm süreçte çalışanlarımızın yanında oldular.

Rahattınız yani, lokavt kararını da bu yüzden mi almadınız?
Çalışanlarımız lokavt kararı almamızı istemedi. Birçok bölümden personel, bunu yöneticileri vasıtasıyla bize iletti. Sendika yönetimi 16 bin kişinin hakkını korumadı. Kanunsuz eylemleri nedeniyle işten atılan 305 kişinin işe alınmasını dayatma yoluna gitti. Onlar için her türlü pazarlığa hazırdı. Bu nedenle sendikanın yürüttüğü TİS görüşmelerine çalışan itibar etmedi.

Sendika grev sırasında stajerleri uçurduğunuzu iddia etti...
THY 99 ülkeye uçuyor. Devamlı denetleniyoruz. Sertifikası olmayan bir elemanın uçurulması mümkün değil. Sivil Havacılık sorun olmadığını da açıkladı. Bunlar asılsız iddialar.

TÜRKİYE'NİN EN İYİ YÖNETİM KURULUYUZ
Grevden çok, Temel Bey'in izni konuşuldu. İznin grev nedeniyle durdurulduğu söylendi. Ne oldu anlatır mısınız?
Temel Bey'in babası rahatsızdı. Daha önce babasını hastaneye yatıracağını söyledi. İzin talep etti. 10 yıllık genel müdürlüğünde ilk kez izin talep etti. Bir ay izne çıkacağını söyledi. Daha önce bu kadar uzun izne çıkılmadığı için vekalet gerekti. CFO'ya vekalet verildi. O prosedürle uğraştık. Gazetelere farklı yansıdı. Daha sonra Temel Bey grev kararı nedeniyle iznini bir hafta erteledi. Bunlar THY'de gündem konusu bile olmadı. lBir ay çok uzun süre değil mi? 10 yıldır hiç izin kullanmadığını söyledi. Hakkı değil mi? 270 gün izni var. THY'yi Yönetim Kurulu yönetiyor. Bu yapı içinde Temel Kotil de var. Bugüne kadar tüm kararları oy birliğiyle aldık. Bu şirkette krizden bahsedilebilir mi? 'Yönetim krizi var' gibi gösteriliyor. Elbette genel müdür ile yönetim kurulu başkanı aynı düşünmeyebilir. Ama ortak aklı temsil ediyoruz. O da yönetimde tahakkuk eder, herkes de uyar. Bugüne kadar tartışmadan dolayı yapamadığımız iş olmuş mu?

ÇARŞAMBAYA KADAR BEKLEYECEĞİZ
Grevin süresi ne kadar?
Sonsuz... Bu iş devam etse de uçuşlar planlandığı gibi yapılıyor. 1 haftalık grev olsaydı 1 yıl toparlayamazdık. Şirketine sahip çıkan personele şefkatli davranacağız. İşi aksatanlara da adaletli. Sendikayı çalışanın haklarını daha çok geciktirmemek için imzaya davet ettik. Gelmeyeceklerini söylediler. 22 Mayıs'a kadar bekleyeceğiz. İlerleme olmazsa ücret artışını biz yapacağız.

İkramiye mi dağıtacaksınız?
Henüz yönetimde konuşmadık ama adımlar atacağız.

ŞU ANDA 600 KİŞİ EĞİTİMDE YAKINDA UÇMAYA BAŞLAYACAK
Peki greve kimse katılmadı mı?
Her gün özel sebeplerle 40-50 kişiye yakın işe gelmeyen oluyor. Bu açığı yedeklerden karşılarız. Grev nedeniyle personel sayısını artırdık. Şu ana kadar gelmeyen personel sayısında yüzde 10'luk artış var. Mazeretsiz şekilde 209 uçucu personel uçuşa gelmedi.

Greve mi katıldılar?
Henüz beyan etmediler ama öyle varsayıyoruz.

Ne yapacaksınız? İşten mi çıkaracaksınız?
Hayır, planlama yapıyoruz. Şu anda zaten aşağı yukarı 600 kişi eğitimde. Önümüzdeki hafta onlar da uçmaya başlayacak. Kabin memuru açısından herhangi bir sorunumuz yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temel Bey'in izni çok, çıkmasın mı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN