Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte 'faiz lobisi'nin adamı

Amerika'da yayımlanan The New York Times'a Gezi Parkı eylemlerine destek ilanı veren Türk girişimci Murat Aktihanoğlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'faiz lobisi' dediği uluslararası finans kuruluşları adına çalışan bir yatırımcı olduğu ortaya çıktı. Atikhanoğlu, Gezi Parkı eylemcilerine destek vermek için protestocuların Taksim'e çıktığı 1 Haziran 2013'te Washington Post'a tam sayfa reklam vermek için para toplayarak, Twitter'daki takipçilerinden yardım istemişti. Çok kısa bir sürede para toplayan işadamı 'Türkiye'de neler oluyor' başlıklı meşhur ilanın The New York Times'a verilmesine öncülük etti. Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemlerini provoke etmek isteyenlerin arkasında 'faiz lobisi'nin bulunduğunu açıklamasından sonra da Twitter'da #bendefaizlobisiyim diye tag açtı. Aktihanoğlu, girişimci arkadaşları Oltaç Ünsal ve Duygu Atacan ile irtibata geçmiş ve ilan işini organize etmiş. Bu üçlü kendilerini 'aktivist' olarak tanımlıyor. Teknoloji girişimciliği alanında faaliyet gösteren İzmirli Aktihanoğlu, New York'ta yerleşik Türk TechNet adlı şirketin iki kurucusundan biri. Kendini non-profit yani 'kâr amacı gütmeyen' kuruluş olarak tanımlayan Türk TechNet'in misyonu, girişimcilerin dinamizmini Amerikalı yatırımcıların zengin kaynaklarıyla buluşturmak.

KÜRESEL DÜŞÜNÜN

Aktihanoğlu, şirketin hedeflerini, "Türk girişimcilere yardımcı olmak, bu girişimcileri yabancı yatırımcılarla bir araya getirmek ve Türkiye'deki yatırım ortamını dünya standartlarına çekmek" olarak açıklıyor. İşadamı Türk girişimcilere, "Küresel düşünmeniz gerekiyor" diye nasihatte bulunuyor.

'AMACIM AĞAÇLARI KORUMAK'
Aktihanoğlu, 20 yıl önce Silikon Vadisi'ne yazılım mühendisi olarak gitmiş ve ABD'ye yerleşmiş. İşadamı, eyleme parkı korumak için destek verdiğini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte 'faiz lobisi'nin adamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN