2014'te F1 takvimindeyiz

Beşiktaş başkan adayı Serdal Adalı'nın yönetim listesinde yer alan Intercity'nin patronu Vural Ak, seçim öncesi kulübün kaynaklarını açıkladı. İstanbul Pist'i işleten Ak, "45 milyon dolarlık yatırım yaparak Formula'nın 2014 takvimine gireceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Pazar günü yapılacak Beşiktaş Kulübü'nün başkanlık seçiminde en güçlü adaylardan biri Serdal Adalı. Adalı'nın yönetim kurulu listesinde yer alan Intercity'nin patronu Vural Ak'ın seçimdeki rolü ise yadsınamaz. Beşiktaş'ın çok güçlü bir marka olduğunu belirten Ak, "Bu önemli markayı ekibimizle en doğru şekilde yöneteceğiz" vaadinde bulunuyor. Bu hafta Eko Spor'a konuk olan Ak ile merak edilen birçok konuyu ele aldık.
UEFA, Serdal Adalı için ömür boyu spordan men talebinde bulundu. Bu durum yarınki seçime nasıl yansır?
Beşiktaş'ın olumsuz bir ceza alacağını düşünmüyoruz. Sayın Adalı'nın ceza alması durumunda yönetim kurulumuzdan bir başka arkadaşımız başkan olur ve devam ederiz. Çünkü cezalar kişisel. Hukukçu arkadaşlarımız da böyle bir sonuç beklemiyor. Ben de seçimlere olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Beşiktaş seyircisi çok vefakârdır. Benim kafamda yüzde 55'e 45 gibi bir oranla zafer var.
Stat projesiyle ilgili "Kasamızdan bir kuruş harcamayacağız" diyorsunuz, nasıl olacak bu?
Beşiktaş çok güçlü bir marka ve doğru stratejilerle çok ciddi gelir sağlanabilir. Ekibimizde çok farklı sektörlerden tecrübeli yöneticiler var. Bu yüzden yurtdışından sponsorluk için talip çok. Zaten Serdal Adalı şu an çok büyük bir uluslararası firmayla anlaştı. Bunu da seçimden sonra açıklayacak.
Beşiktaş'ın nasıl Türkiye'nin en zengin kulübü olduğunu açar mısınız?
Beşiktaş, gayrimenkul varlığıyla dünyadaki üç dört kulüpten biri. Kimse bunu irdelemiyor. Örneğin Ümraniye ve Fulya'daki tesisler milyon dolarlık araziler.
Siz bu varlıkları nasıl gelire dönüştüreceksiniz?
Buralara yeniden inşaat yaparak ekstra gelir sağlayacağız. Mesela Ümraniye tesislerinin yerine yaşam alanları inşa ederek büyük gelir elde edebiliriz. Kulübün pazarlama stratejileri baştan sona yenilenmeli. Yöneticinin cebinden sadaka alınarak bir sistem yürümez. Gün gelir onun kölesi olursun.

F1 yetmez, sekiz yerli kupa organize edeceğiz


İstanbul Pist'i halka açtıklarını anlatan Vural Ak, "İlk etkinliğe 3 bin 500 kişi geldi. 7 Temmuz'daki ikinci halk gününe 20 kişilik katılım bekliyoruz" dedi. Ak, F1'den başka büyük yarışları da getireceklerini, sekiz yerli markayla kupa projesi olduğunu ifade etti.
İstanbul

Pist'in 11 yıllık kirası 125 milyon dolar

FORMULA1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Pist'e ciddi bir yatırım yaptıklarını belirten Vural Ak, "İşletmeyi aldıktan sonra ciddi bir restorasyon yaptık. 11 yılda 125 milyon dolar kira ödeyeceğiz. Bunun dışında da 45 milyon dolarlık ek yatırım yapacağız" dedi. Ak, yatırımlar sonrasında İstanbul Pist'in 2014'te yarış takvimine tekrar gireceğini belirtti.

Nokta transferler yapacağız

Transfer planlarından bahseder misiniz? Tores'le ilgili haberler asparagas mı?
Asparagas diyemem ama seçim sonuçlanmadan da görüştüğümüz isimleri açıklamama kararı aldık. Teknik direktör konusundaysa, gelecek kişinin spor ahlakı ve mücadeleye inanmış biri olmasını istiyoruz. Listede sürpriz isimler var. Düşük maliyetli nokta transferler yapacağız. Burada elbette dolandırıcı olmayan menajerlerle çalışmayı düşünüyoruz.

Yıllık 30 milyon faiz ödüyoruz

Mali projelerde iddianız nedir?
Maalesef 110 yıllık Beşiktaş'ın geldiği durum içler acısı. Borussia Dortmund örneğini inceledik. Beşiktaş'takine benzer hatalar yapılmış ve batmış. Bizde de dehşet bir borç var. Yıllık 30 milyon liradan fazla faiz ödeniyor. Dortmund radikal bir karar alarak yönetim şeklini değiştirmiş. Kaynak yaratmış, alt yapıya önem vermiş, taraftar gücünü kullanmış. Yani yine her şey yönetimde bitiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014'te F1 takvimindeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN