Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Irak'ta altın vuruş

Kuzey Irak'ta küresel petrol savaşlarında Türkiye öne çıkıyor. Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Hawrami, çok önemli 6 sahada, sadece bir Türk şirketin petrol çıkaracağını söyledi.

Giriş Tarihi: 21.6.2013 11:12 Güncelleme Tarihi: 21.6.2013 11:19
Kuzey Irak'ta Kürt bölgesi içerisinde devam eden küresel petrol savaşlarında, Türkiye için çok önemli bir adım atıldı. Dünyanın çok önemli enerji oyuncularının bulunduğu bölgede, ismi gizli tutulan bir Türk şirketine tek başına arama yapma izni veriliyor. The Oil&Gas Year adlı sektör dergisinde yer alan ve Kuzey Irak Kürt Yönetimi (KRG) Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami'nin de doğruladığı gelişmeye göre; Türk şirketi, Şoman, Hindren, Arbat, Pulkana, Jeabel Kand ve Halakan bloklarında petrol çıkartacak. Şirketin Şoman, Hindren ve Arbat bölgelerinde yüzde 80, Pulkana, Jabel Kand ve Halakan'da ise yüzde 40 paya sahip olduğu belirtiliyor. Söz konusu şirket yüzde 100 sermayeli bir kamu şirketi şeklinde olacak.


KAPASİTE 1 MİLYON VARİL

Londra'da katıldığı bir konferansta açıklamalarda bulunan Hawrami, Türkiye'ye, sınır bölgesindeki Fişkabur kentinden iletilecek olan petrolün, Eylül ayında sevkiyatına başlanacağını da belirtti. Buna göre; Türkiye'ye günlük 300 bin varil petrol transferi yapılacak. Hattın günlük maksimum kapasitesi ise 1 milyon varil olacak. KRG, kamyonlarla Türkiye'ye 30 bin varil petrol sevkiyatı yapıyor. Hawrami, günlük 300 bin varil olan petrol üretimlerini, 2013 sonunda 400 bin varile çıkarmak istediklerini kaydetti.


DOĞALGAZ UCUZLAYACAK

Ashti Hawrami, doğalgaz sahalarından Türkiye'nin nasıl yararlanacağıyla ilgili anlaşmalar hakkında da bilgi de verdi. 6 bölgedeki petrol üretiminin yanında Türkiye 2016'da doğalgaz alımına da başlayacak. Böylece Türkiye, Rusya'ya ödediği faturanın çok altında bir fiyatla doğalgaz satın alma şansına kavuşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Irak'ta altın vuruş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN