Türk lazer silahı geliyor

ABD'nin geliştirdiği lazer silahının bir benzeri için TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı kolları sıvadı. İki tip lazer silah için hedef yüzde 100 yerlilik

Giriş Tarihi: 24.6.2013
Türkiye, savunma alanında önemli projelere imza atarken artık "lazer silah" da üretecek.Amerikan Donanması'nın tanıttığı lazer silahı geliştirebilmek için Rusya, Çin, İsrail ve Almanya'da çalışma yürütüyor. Geleceğin silahlarından biri olarak gösterilen sistem için Türkiye de ilk adımı attı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sadece ABD'de bulunan lazer silahın yerli olarak geliştirilmesi için yüksek bütçeli projelere destek vereceklerini açıkladı.

DÖRT ÜLKE DE KOLLARI SIVADI

Geliştirdiği yüksek teknolojili ürünlerle Silahlı Kuvvetler'in vurucu gücünü artıran TÜBİTAK bu proje için de adım atıyor. ABD'nin insansız hava araçlarını düşürmede ve gemileri etkisiz hale getirmede kullanacağı Lazer Silah Sistemi (LaWS) büyük yankı uyandırdı. Geleceğin silahlarından biri olarak gösterilen sistem için Sanayi Bakanlığı da kesenin ağzını açtı. Bakan Ergün, TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu'nun (SAVTAG) öncülüğünde başlatılan çalışmalarda lazer silah geliştirecek yüksek bütçeli projelerin destekleneceğini söyledi.

TAMAMEN MİLLİ OLACAK
Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi olduğu çağrı kapsamında üniversiteler, özel kuruluşlar ve kamu Ar-Ge kuruluşlarının 'Proje Yürütücüsü' olarak yer alabilecek. Bakan Ergün, silah sisteminin en kritik bileşenlerinden biri olan lazer kaynağının tamamen milli imkânlar kullanarak geliştirileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk lazer silahı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN