Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güzel bisikletler ülkesi

Giriş Tarihi: 6.7.2013
Peribacalarıyla ünlenen Kapadokya, bisiklet tutkunlarını ağırlıyor. Spor turizminin giderek yükseldiği Kapadokya, Salcano 4. Kapadokya Festivali'yle bisiklet yarışçılarının gözdesi haline geldi. Bisiklet Tur Turizm ile Argeus şirketlerinin ortağı Aydın Ayhan Güney, bölgeyi bisiklet sporlarının merkezi yapacaklarını söyledi.
Kapadokya, dünyada bisikletin merkezi kabul ediliyor. Bunu açar mısınız?
Bisiklet organizasyonları için en önemli kriterler; bölgenin doğal, tarihi, kültürel ve iklim özellikleri ile konaklama altyapısıdır. Kapadokya tüm bu özelliklere fazlasıyla sahip. 1999'da Bike Dergisi de Kapadokya'yı "bisikletin mabedi" seçti.
Avanos'ta Bisiklet Köyü kurulması fikri nasıl oluştu?
Festival, dört gün bisiklet ve bir gün yürüyüşten oluşuyor. Üç yıldır katılımcılar kampta kalıyordu. Bu yıl Avanos'ta 4 yıldızlı bir otelde bu yerleşkeyi kurduk. Festivale 7'den 70'e kadar her yaş grubundan katılım var. Katılımcılarımızın hepsi orta ve üst düzey gelire sahip, yüksek okul mezunu.

5 günde 150 bin TL turizm geliri
Organizasyon bölgeye 4-5 günde 150 bin TL civarında bir gelir sağlıyor. Ancak daha önemlisi basının ilgisi. Katılımcılar ve sponsorlar sayesinde önemli bir reklam ve tanıtım getirisi elde ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzel bisikletler ülkesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN