'ı Köşk'te kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı , 'in Türkmenistan'ın başkenti 'ta inşa ettiği ve infüzyon serum fabrikasını hizmete açtı. Diş hastanesi dünyadaki 2 bin proje arasında 'yılın en iyi tesisi' seçildi

Giriş Tarihi: 22.7.2013
tarafından Türkmenistan'ın başkenti 'ta inşa edilen dünyadaki 2 bin proje arasında 'yılın en iyi tesisi' seçildi. Diş şeklindeki iddialı tasarımıyla dikkat çeken hastane ile Avrupa'nın en modern serum fabrikasını hizmete açan Türkmenistan Devlet Başkanı başarılı çalışmalarından dolayı 'ı tebrik etti. Çalık Grubu sağlıkla ilgili yatırımlara hız veren Türkmenistan'da, son derece modern sağlık merkezlerine imza atıyor. Başkent Aşkabat'ta geçtiğimiz cuma Sağlık Günü dolayısıyla Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un da katılımıyla bir dizi açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Çalık Grubu bünyesindeki GAP İnşaat tarafından iki yılda tamamlanan diş hastanesi ile infüzyon çözeltisi (serum) fabrikası hizmete açılırken, eğitim-araştırma merkezi ile kardiyoloji hastanesi ek inşaatının da temeli atıldı. Çok sayıda yabancı konuğun katıldığı törende konuşan Berdimuhamedov, "İnsan sağlığına çok önem veriyoruz. Bu yönde çok ciddi reformlar yapıyoruz. Kurduğumuz yüksek teknolojiye sahip sağlık tesisleri, uzun yıllar halkımıza hizmet verecek" dedi.

2 BİN PROJE ARASINDAN SEÇİLDİ

Törende İngiltere merkezli International Property Award kuruluşu tarafından diş hastanesine Asya-Pasifik bölgesinde 2013'ün hem mimarı hem proje bazında 'en iyi tesis' ödülü verildi. Diş hastanesinin 2 bin proje arasından seçildiğini belirten kuruluşun yönetim kurulu başkanı Stuart Shield, ödülü Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'a takdim etti. Türkmen lider de projeye katkılarından dolayı mimari alandaki ödülün Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'a sunulmasını istedi. Törenin ardından Berdimuhamedov hastaneyi gezerek uzmanlardan hastanedeki modern teknolojiler hakkında bilgi aldı. Berdimuhamedov, diş şeklinde inşa edilen tesisin mimarisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KÖŞKTE KABUL ETTİ

Açılışın ardından Türkmen lider, Ahmet Çalık'ı Oğuzhan Köşkü'nde kabul etti. Çalık, Türkmen lidere ülkedeki Sağlık Günü ve ramazan ayı dolayısıyla tebriklerini ileterek, açılışa katıldığı için teşekkür etti. Ülkede devam eden projeleri hakkında bilgi veren Çalık, söz konusu işlerin zamanında ve eksiksiz tamamlanacağını söyledi. Berdimuhamedov da Çalık'ı başarılı projelerinden dolayı tebrik etti.

ÇALIK: EN SON TEKNOLOJİYLE DONATILDI
Türkmenistan'da son dönemde çok büyük bir kalkınma hamlesi başlatıldığını ifade eden Ahmet Çalık, "Bu atılımın bir parçası olma fırsatı verdiği için Devlet Başkanı Berdimuhamedov'a teşekkür borçluyuz. Üstlendiğimiz projelerde büyük bir titizlik ve özveri içinde çalışıyoruz" dedi. Türkmenistan'da sağlık yatırımlarının da son dönemde arttığını belirten Çalık, "İnşa ettiğimiz diş hastanesi ve serum fabrikası dünyadaki en yeni ve modern teknolojilerle donatıldı" diye konuştu.

MODERN SAĞLIK TESİSLERİ
Açılışı yapılan sağlık tesisleri teknolojik donanımıyla bölgede tek olma özelliği taşıyor. Proje ve mimarisiyle Asya-Pasifik bölgesinde 2013'ün en iyi tesisi seçilen diş hastanesi, günde 450 hastaya hizmet verebilecek kapasiteye sahip. 6 katlı hastanede, yoğun bakım odası, çocuk bölümü, fizyoterapi ve VIP bölümünün yanı sıra 200 kişilik konferans salonu bulunuyor. Hizmete açılan infüzyon çözeltisi fabrikasında ise yılda 10 milyon şişe serum üretimi yapılması hedefleniyor. Fabrika Uluslararası GMP (European Good Manufacturing Practice) standartlarına göre üretim yapma kapasitesine sahip. Temeli atılan Eğitim-Araştırma Merkezi ise, Türkmenistan'ı sağlıkta uluslararası standartlara kavuşturacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet Çalık'ı Köşk'te kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN