Mackolik dünyaya açılıyor

Geçen yıl Mackolik'i alarak pazara giren İngiliz Perform'un Türkiye Genel Müdürü Emre Uğurlu, "Yakında Türkiye'den çıkmış en büyük global internet projelerinden birine imza atacağız" dedi

Giriş Tarihi: 3.8.2013
İngiliz Perform, Türkiye'ye geçen yıl Mackolik'i alarak girdi. Türk internet tarihinin en büyük satın almalarından birini gerçekleştiren Perform Türkiye Genel Müdürü Emre Uğurlu küresel olma yolunda gerçekleştirecekleri çalışmaları anlattı.

Perform hakkında bilgi verir misiniz?
İngiltere merkezli Perform, içerik dağıtımı, reklam ve sponsorluk gibi yöntemlerle multimedya spor içeriğinin, internet tabanlı dijital platformlar aracılığı ile hem son kullanıcılara hem de kurumsal müşterilerine ulaşmasını sağlıyor. 200'den fazla spor dalı ve bunlarla bağlantılı lig, turnuva ve organizasyonu kapsayan, dünyanın en büyük dijital spor yayın hakları portföyüne sahip bulunuyor.

Türkiye maceranız nasıl başladı?
Perform'un Türkiye'ye girişi 2012'de gerçekleşen Mackolik A.Ş. satın almasıyla oldu. Bu işlemin ilk aşamasında Perform yüzde 51 hisse karşılığı 41 milyon TL ödedi. Anlaşma gereğince, 2016'da Mackolik A.Ş. hisselerinin tamamını kesin olarak satın alacağız.

Türkiye'de neler yapıyorsunuz?
Türkiye'de çatımız altında bulunan Mackolik A.Ş., Mackolik.com, Sahadan. com, Beygir.com sitelerinin yanı sıra, WAP, SMS projeleri, mobil uygulamaları hayata geçiren bir şirket. Mackolik.com ve Sahadan.com'u aylık 18 milyon kişi ziyaret ediyor.

Türkiye'deki geliri ne kadar?
Halka açık bir şirket olduğumuz için, global rakamlarımız konusunda bilgi verebilirim. 2012 ciromuz 250 milyon dolar. Yakında lansmanı dünya genelinde yapılacak dünyanın en hızlı ve büyük canlı skor sitesi, Perform Türkiye ofisinde yapıldı ve yönetilecek. Türkiye'den çıkmış en büyük global internet projelerinden birine imza atacağız.

FUTBOLDA DÜNYA İKİNCİSİYİZ
Küresel Medya Tüketim Raporu'nun bu yılki sonuçlarına göre Türkiye'de internet kullanan 22 milyon sporseverin en çok takip ettiği spor dalı yüzde 64'le futbol. Bu oranla Türkiye, yüzde 68'le ilk sıradaki Brezilya'nın ardından futbolun en çok takip edildiği ülkeler arasında ikinci sırada yer alıyor. Türklerin yüzde 94'ü sporu TV'den, yüzde 85'i ise internetten takip ediyor Sporu, gazete ve dergi gibi basılı yayınlardan takip edenlerin oranı ise yüzde 81'e ulaşıyor.

15 SAAT SPOR İZLİYORUZ
Emre Uğurlu'nun verdiği bilgilere göre spora ilgi olimpiyatlardaki rakiplemizden fazla. Uğurlu, "Haftalık spor takibimiz 15.2 saat. Madrid (İspanya 9.2 saat) ve Tokyo (Japonya 4.5 saat) ile kıyaslandığında fazla. Ama Türkiye'de spor ilgisi futbol ağırlıklı. Biraz çeşitlendirilmeli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mackolik dünyaya açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN