Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lamborghini fiyatına halı

'de ilmek ilmek dokunan bu ipek halılar metresi 150 bin dolara satılıyor.

Giriş Tarihi: 8.8.2013 13:29 Güncelleme Tarihi: 8.8.2013 13:32
li halıcı, yurt genelinde 20 atölyede 500 tezgahta günlük 8 bin ilmekle 4-5 ayda tamamlanabilen saf ipek halıları, aralarında Almanya, Norveç, Danimarka, İsveç, Romanya, İtalya ve Fransa'nın da bulunduğu 10'u aşkın ülkeye ihraç ediyor.

Tavas ilçesine bağlı Sarıabat köyünde ipek halı işletmecisi Ahmet Aykut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ipek halı dokuyan genç kız ve annelerin, aile ekonomilerine ciddi katkıda bulunduğunu, el becerilerine bağlı olarak ortalama aylık 600-800 lira kazandığını söyledi.

Halk Eğitim merkezlerinde açılan kurslarda ipek halı dokumacılığını öğrenen kursiyerleri iş yerlerinde istihdam ettiklerini belirten Aykut, şöyle konuştu:

METRESİ 150 BİN DOLARA İPEK HALI

"Sipariş üzerine aldığımız halılarımızı Hereke halısı kalitesinde dokuyarak tamamını sponsor firmalar aracılığı ile yurt dışına gönderiyoruz. Tamamen katkısız ipek halı üretiyoruz. En büyük pazarımız Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Almanya, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, İtalya ve Fransa'ya gönderiyoruz. Fabrikamız Denizli'de bulunmakla beraber Türkiye'nin birkaç ilinde atölyelerimiz bulunmaktadır. İpek halılar 3-25 bin liradan alıcı bulabiliyor. Halı fiyatları isteğe ve ebada göre değişiyor. 10 santime 10 santim bir halının fiyatı 2 bin 500 dolardan başlıyor. Metresini 150 bin dolara kadar sattığımız ipek halılarımız oldu. Kalite ve işçiliğe göre Lamborghini fiyatına bile gittiği oluyor. Ebatlarını 10'a 10, 15'e 15, 20'ye 20, 30'a 30, 40'a 40 şeklinde üretim yapabiliyoruz."

Aykut, halı dokuma işleminin genelde iskelet, çözgü, atkı ve ilmelik olarak dört bölüme ayrıldığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Halıları dokumadan önce bir kalıp çıkartırız ve desen oluştururuz. Ağırlıklı olarak simetrik çalışıyoruz. İpek halıların atölyelerde dokunması uzun zaman alan bir uğraş gerektirmektedir. Santimetre karesinde ortalama 100 düğüm bulunuyor. Yaklaşık 60-90 ebadında bir ipek halının sırasında 600, toplamında ise 540 bin düğüm bulunmaktadır. Ortalama bir günde 6-9 sıra dokunabiliyor. Günlük 8 bin ilmekle dokunan bu şekildeki bir çalışmamızı ancak 4-5 ayda tamamlayabiliyoruz. İpek halılarda küçük ebatlar daha çok satılıyor. Halılarda Anadolu'da yaygınlaşmış motifleri kullanıyoruz."

Türkiye genelinde bulunan atölyelerde yıllık 3 bin 500 metre kare ipek halı dokuduklarını dile getiren Aykut, "Başka illerde de atölyelerimiz var. Atölyelerimiz başta Denizli'ye bağlı Tavas ve Çameli ilçesi, Afyon ili ve Sandıklı ilçesi, Manisa ile Demirci ilçesi, Diyarbakır, Bitlis ve Siirt illerinde bulunmakta. 20 atölyede de toplam 500 adet tezgahımız var. Yaklaşık olarak da bin 500 kişiyi istihdam etmiş oluyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lamborghini fiyatına halı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN