TT'den altyapıya Barça modeli

Giriş Tarihi: 10.8.2013

Türkiye'deki sportif faaliyetlere bugüne kadar 350 milyon TL katkı sağlayan Türk Telekom şimdi de altyapı eğitimi için sahaya iniyor. Barcelona ve Ajax gibi kulüpleri inceleyen şirket, spor okulları aracılığıyla geleceğin dünya yıldızlarını yetişterecek

Kuruluşundan bu yana sporun birçok dalına destek veren Türk Telekom, şimdi de spor okulları açıyor. Uluslararası alanda başarı yakalayacak, geleceğin yıldızlarını yetiştirmeyi hedefleyen Türk Telekom'un İnsan Kaynakları Destek ve Regülasyon Başkanı Şükrü Kutlu'yla konuştuk. Kutlu, "Avrupa'da altyapıdan oyuncu yetiştiren Barcelona, Ajax gibi kulüpleri inceleyip, Türkiye'de onların modellerini entegre etmeye çalışacağız" diyor.
Türk Telekom Spor Okulları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Türkiye'nin dört bir yanında farklı branşlarda yetenekli çocuklarımız var. Türk Telekom olarak yıldızlar yetiştirmeyi bir misyon olarak kabul ediyoruz. Yeni hayata geçirdiğimiz Türk Telekom Spor Okulları'nda geleceğin Hakan Şükürleri, Metin-Ali-Feyyazları, Hidayetlerini yetiştirmeyi hedefliyoruz.
Hangi alanlarda olacaksınız?
İstanbul Yeşilköy ve Ankara Ahlatlıbel'de faaliyet gösterecek Türk Telekom Spor Okulları'nda ilk aşamada atletizm, taekwondo, tenis, güreş, judo, basketbol ve futbol branşlarının açılmasını planlıyoruz. Yeşilköy'de yer alan 25 dönümlük arsa üzerinde bulunan alanların revize edilerek spor kompleksi yapılması düşünülüyor. Ankara'da ise yeni tesislerin yapımı sürüyor. Buralarda 1.000 kişiye eğitim vermeyi hedefliyoruz. Avrupa'da altyapıdan oyuncu yetiştiren Barcelona, Ajax gibi kulüpleri inceleyip, onların modellerini Türkiye'ye entegre etmeye çalışacağız.

Türk sporuna 350 milyon TL'lik destek sağladı
Spor alanında ne kadar destek yaptınız?

Amatör sporlardan büyük takımların sponsorluklarına kadar bugüne dek spora 350 milyon TL'lik destek verdik. Bu destek sürecek.
Bugüne kadar kaç sporcuyu desteklediniz?
Spor altyapısına verdiğimiz desteklerle son 10 yılda 30 bini aşkın sporcunun yetişmesine katkı sağladık. Halen 44 ilimizde, 27 branşta 45 amatör spor kulübünü, bunların bünyesindeki 5 bin genç sporcuyu destekliyoruz.
İstanbul'un olimpiyat adaylığı sürecinde, sporun içinde olan bir kurum olarak neler söylersiniz?
2020 olimpiyatları Türkiye'nin hak ettiği çok önemli bir organizasyon. Sürecin son derece olumlu geliştiğini, devlet kurumları ve özel şirketlerin adımlarını görüyoruz. Türk Telekom olarak biz de üzerimize düşen rolü üstlenmeye hazırız.

'Örnek kulüpleri inceledik'
Bizde de Barcelona Kulübü gibi, Nou Camp geleneği olabilir mi?
Altyapı, sporumuzun en temel sorunu. Bu sorunun farkındayız ve giderilmesi için elimizi taşın altına koyuyoruz. Umuyoruz ki ileride bizim de bu bahsettiğimiz örneklerdeki gibi sistemli ve sürdürülebilir altyapı modellerimiz oluşur.
Basketbol takımınız için ne hedeflediniz?
Bu sezon yepyeni ve iyi basketbol oynayan bir Türk Telekom izleyeceğiz. Birçok ünlü basketbolcuyla anlaştık. Hedefimiz Euroleague'de final four heyecanını basketbolseverlere yaşatacak bir ekip oluşturmak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TT'den altyapıya Barça modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN