Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekliye 971 lira

Malulen emekliliğin detayları belli oldu 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek...

Giriş Tarihi: 16.8.2013 12:15 Güncelleme Tarihi: 16.8.2013 14:26
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624'ten 119 bine çıkacak. Malulen emekliler aylık 971 lira maaş alacak. SGK'nın kapsamını genişlettiği ve ilk kez TAKVİM'in duyurduğu malulen listesinde kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edebilecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlık yer aldı. Eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiren düzenleme, 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek. Emekli olabilmek için 'çalışma gücünün' veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte 'kazanma gücünün' en az yüzde 60'ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da var.


ŞARTLAR DEĞİŞİYOR
Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın bin 800 gün sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor. Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri de kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edildi.


MEMURA SERVİS VE MESAİ PARASI
2.6 milyon memur, toplu sözleşme ile pek çok yeni hakka kavuştu. Adliyelerde görev yapan personele fazla mesai ödenmesine ilişkin yasal düzenleme kararı alındı. TAKVİM, konuyu yazı dizisi yapmış ve çalışanların sesi olmuştu. Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan personele servis verilmesine karar verildi. Bu düzenleme, başta Maliye olmak üzere çok sayıda bakanlık personelini yıllar sonra servise kavuşturacak. Servisler, tasarruf nedeniyle hizmetten kaldırılmıştı.


HÜSNiYE ORAL - Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekliye 971 lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN