Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem Çin'de hem İran'da büyüyeceğiz

Yataş Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, İran'ın 3 ay önce mamul ürün ithalatına son vermesi yüzünden ülkede fabrika kuracaklarını belirtti ve "İran'daki 18 mağazamızı ürünsüz bırakamazdık. Çin'de de 3 yılda 275 mağaza açacağız" dedi

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Sağlıklı bir hayat için yattığımız yatağı her 5 yılda bir değiştirmemiz gerektiğini söylüyor Yataş Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop. Sabah Gazetesi Yazarı Şelale Kadak'ın aHaber'de yayınlanan İşte Hayat Programı'na katılan Yavuz Altop, 1975'te sünger üreterek sanayiye geçiş yapan ve sonra Yataş'la Türkiye'nin en çok yatak üreten şirketinin hikâyesini anlattı. Altop, eylül ayında Londra'da büyük bir mağaza açmaya hazırlanan Yataş'ın Çin başta olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa'daki yeni büyüme stratejisini açıkladı.

* Yataş Anadolu'yu süngerle tanıştıran marka. 1975 yılındaki bu serüvenden söz eder misiniz?
Biz 1976'da Anadolu'da ilk sünger fabrikasını Kayseri'de kuran firmayız. Ben 1965'te master ve doktora eğitimi için ABD'ye gitmiştim. Döndükten sonra Kara Harp Okulu'nda öğretim üyesi olarak askerliğimi yapıyordum. Kayseri'de kardeşlerim ve teyze çocuklarım olan Öztaşkın Ailesi birkaç içecek markasının baş bayiliğini yapıyorlardı. Bu arada 2 bin metkerakelik bir bina yapmışlar. Bana da dediler ki 'Hem askerliğini yap, hem de bize konu araştır. Bu alanı biz üretime çevirelim.'

* Bina var ama ne üretileceği, yatırımın ne olacağı belli değil yani?
Yeni bir iş kolu olsun istediler. Ben de atladım İstanbul'a geldim. Aklımda sünger konusu vardı. Biraz araştırınca gördüm ki o yıl İstanbul'dan Anadolu'ya giden her 3 kamyondan biri sünger yüklü.

* Anadolu'da süngere talep var ama üretim sadece İstanbul'da mıydı?
Evet. Süngere talep var ve Anadolu'da üreten yok. Kardeşlerime sünger üreteceğimizi söyledim. Kayseri'de sünger satan toptancılarla görüşüp, cirolarını da öğrenmiştim. Yani talep çok fazlaydı. Ancak fabrikayı kurmak için sermaye yeterli değildi. Ben İstanbul'da TSKB'ye müracaat ettim. Kredisi de hemen çıktı. Hemen akabinde de şirketi kurduk yatırıma giriştik.

* Peki yatak işine ne zaman geçildi?
O zaman Suntaş'tı şirketimiz. Yataş henüz yoktu. Yataş'ı kurmamızın sebebi dövize olan ihtiyacımızdı. O yıllarda döviz bugünkü kadar bol değildi. Biz sanayicilere kapasitesine ve hazinenin imkanına göre 300-500 bin dolar döviz tahsis ediliyordu. Ancak o kadarlık hammadde ithal edebiliyorduk. Düşündüm, bu miktar bir sünger fabrikasının kapasitesi için yeterli değil. Daha fazla üretmemiz lazım. Daha fazla üretmek için daha fazla döviz tahsisi lazım. O zaman süngeri üretip, kesip sünger olarak vermek yerine; bir kısım süngeri katma değerli hale nasıl getiririz diye düşünmeye başladım. Ve ortaklarıma "süngerden kaliteli sünger yatak yapalım" dedim. Ve biz böylece yatak işine el atmış olduk. Yataş doğdu.

* En çok hangi ülkede mağazanız var?
İran'da 18 Yataş mağazası var. Türkiye mobilya sanayisinin en çok ihraç yaptığı ülke İran. Fakat İran hükümeti 3 ay önce bir karar aldı ve mamul ürün ithalatına son verdi. Öyle olunca biz orada bir fabrika kurma ihtiyacını duymaya başladık. Oradaki bir bayimizle kısa sürede ortak olarak bir fabrika kurmaya başlayacağız. Kısmen montaj olacak. Oradaki 18 mağazayı ürünsüz bırakmamız mümkün değil.

'ÇİN'DE 3 YILDA 275 MAĞAZA AÇACAĞIZ'
* Çin'de mağaza açacağınızı duydum...
Evet, Çin'de ilk kez bir temsilcilik anlaşması yaptık. Şangay'da 1000 metre karelik bir showroom açacak ve sonra da alt bayilikler verecek. 3 yıl zarfında 275 Yataş mağazasına ulaşacağız.

* Ciddi bir rakam bu! 275. Türkiye ile yarışacak neredeyse.
Türkiye ile yarışacak dediğiniz doğru. Çünkü en büyük tüketici pazarı Çin'de. Ürün orada tutulduğu taktirde biz bütün yönümüzü ve gemileri Çin'e doğru yönlendireceğiz. Sadece İran değil, Irak değil, Avrupa'da ve Kuzey Afrika ülkelerinin hepsinde şu anda; 45 ülkede 60 Yataş mağazası var.

* Yataş mağazaları kaçı buldu?
Şu anda 450 adet bayiimiz ve mağazamız var. 2010'da 2 konsept geliştirdik. Yataş Bedding ve Enza Home diye. 500 metrekareden küçük olan mağazalara Yataş Bedding diyoruz. O bölüm içerisinde ancak yatak teşhir ediyoruz. Mobilyaya fazla bir yer kalmıyor. Mobilyaya 1993'te girdik. 3 bin metrekarede mağazalar açmaya başladık.

BU YIL HEDEFİMİZ 240 MİLYON LİRALIK CİRO
* Cironuz ne oldu?
2012'de 192 milyon lirayı bulduk. Bu yıl 240 milyon hedefledik, 230 milyon lirayı tutturacağız.

* Ortadoğu'daki kaos ihracatınızı olumsuz etkiledi mi?
İhracatımız Arap Baharı ile düşüş göstermeye başlamıştı. Sadece Yataşın değil diğer bütün sektöründe. Ama Suriye hariç diğer ülkelerle yeniden bir yükseliş trendine girdi. Libya'da ocak, şubattan itibaren siparişler almaya başladık. Tunus da öyle. Mısır'da 3 tane bayimiz vardı bu son olaylarla beklemede. İran ile ilişkileri yeni baştan geliştireceğiz.

SIRADA LONDRA VAR
* Yurtdışında mağazalar açtığınızı biliyorum. Londra zor olmadı mı mesela?
İngiltere ihracatın zor yapılabildiği bir ülke. Çünkü şartları ağır. Yanmaz ürünler olacak. Biz bu şartları yıllar önce aşmıştık. Şimdi eylülde bir mağaza açıyoruz Londra'da. Sonra ikinci mağaza gelecek. 2 yıl içinde 5 mağazaya ulaşacağız Londra'da.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem Çin'de hem İran'da büyüyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN