Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vodafone'dan Beşiktaş'a dijital futbol mabedi

Beşiktaş'la yaptığı 145 milyon dolarlık anlaşmayla Türk futbol tarihinde rekor kıran Vodafone, Kara Kartal'da dijital dönemi başlatacak. Projeyle, stadyuma gelenlere ev keyfi sunulacak

Giriş Tarihi: 24.8.2013
Geçtiğimiz günlerde tarihi bir imza atan Beşiktaş, Vodafone'la 145 milyon dolarlık sponsorluk anlaşması gerçekleştirdi. Türk spor tarihinin en önemli anlaşmalarından biri olarak gösterilen işbirliğiyle Kara Kartal'ın yeni stadı, Vodafone Arena olacak. Maça gelen taraftarlara ev konforu yaşatacak teknolojik yenilikler sunulacak. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt ile işbirliğinin detaylarını konuştuk.

* Sponsorluk anlaşmasının içeriğinden bahseder misiniz?
Anlaşmamız dört ana başlıktan oluşuyor: İlki stat isim sponsorluğu. Beşiktaş'ın yeni yapılacak stadyumunun isim haklarına 15 yıllığına Vodafone Türkiye sahip oldu. İkincisi, futbol takımı ana sponsorluğu. 2014-15 sezonundan başlayarak 5 yıl süreyle futbol takımının forma göğüs sponsorluğu da Vodafone'da. Üçüncü olarak da teknoloji altyapısı yatırımı için anlaştık. Vodafone Arena'yı Türkiye'nin ilk akıllı stadyumu yapacağız. Yeni yapılacak stadyumu yalnızca bir futbol stadı olarak değil aynı zamanda bir eğlence merkezi, konser arenası, yaşam alanı ve moda merkezi olarak konumlandıracağız. Çok amaçlı ve İstanbul'a hizmet edecek bir şehir kompleksi inşa edilmesini hedefliyoruz.

* Bu anlaşmayla taraftara ne gibi yenilikler getireceksiniz?
Global partnerlerle işbirliği yapıyoruz. Cisco bunlardan biri. StadiumVision teknolojisi de Cisco'nun ürünü. Yüzlerce HD ekran, Wi-Fi noktası ve mobil altyapısıyla stadyum içinde dijital ağ kuracağız. Akıllı telefonlar için geliştireceğimiz "taraftar" uygulamasıyla stat içindeki internet ağına bağlanmak, fotoğraf ve video çekip paylaşmak mümkün olacak. Taraftar, cep'ten maçtaki pozisyon tekrarlarını, istatistikleri ve canlı skorları izleme şansını yakalayacak.

FORMULA 1'DEN KRİKETE FARKLI SPORLAR VAR
* Basketbol ya da başka spor branşlarına destek verecek misiniz?
Vodafone, dünyadaki en önemli ortak ilgi alanlarından biri olan sporun birçok dalına global çapta önemli yatırımlar yapıyor. Formula 1'de Vodafone McLaren Mercedes takımıyla boy gösteriyoruz. Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan'da ragbiden krikete, futboldan paralimpik oyunlara kadar birçok spor dalına sponsor desteği veriyoruz. Alternatif spor dalları da su strateji içinde önemli bir yer tutuyor. Bu global yaklaşımı Türkiye'ye de taşıyoruz.

'KULÜBÜN CAMİASI BİZE ÇOK YAKIŞIYOR'
* Markanız adına bu imzadan beklentileriniz nedir?
Ülkemizin en önemli futbol arenalarından biri olacak Vodafone Arena, lokasyon olarak dünyanın en değerli noktalarından birinde yer alıyor. Şehrin merkezinde, deniz kenarında ve tarihi bir önem taşıyor. Kulübün geçmişi ve camiası Vodafone'a çok yakışıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone'dan Beşiktaş'a dijital futbol mabedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN