Başbakanın sunum yapması anlamlı

2020 Olimpiyatları'na aday şehirlerin yarışında son düzlüğe girildi. İstanbul'un en güçlü isim olduğunu belirten 2020 İstanbul Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Arat, "İstanbul'la ilgili sunumu başbakanımızın yapmasını çok anlamlı buluyorum" dedi

Giriş Tarihi: 31.8.2013
2020 Olimpiyatları'nda aday ülkeler için geri sayım sürerken, şehirler son kozlarını Arjantin'de paylaşacak. Bu kapsamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Eylül'de başkent Buenos Aires'te katılacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Genel Kurulu'nda İstanbul, Tokyo ve Madrid, 45 dakikalık sunum yapacak. Sunumlar sırasında Japonya ve İspanya başbakanlarının yanı sıra Japonya ve İspanya Prensesleri de hazır bulunacak. 2020 İstanbul Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Arat, Türkiye'nin şansının yüksek olduğunu belirtti. Arat, olimpiyatların bugüne kadar iki kıtada yapılmadığına da dikkat çekerek, "Dünyada böyle bir güzellik, içinden deniz geçen başka bir şehir yok" açıklamasında bulundu. Arat'la ev sahipliğini alma şansımızı, hazırlık aşamasını ve ondan sonraki süreçle ilgili tüm planlarını konuştuk.

Buenos Aires'te 7 Eylül'de IOC zirvesi gerçekleşecek ve ev sahibi şehir açıklanacak. Zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Bu sizce nasıl bir etki yaratacak?
İstanbul'un adaylık serüveni yıllar önce başladı. Ancak birçok alt yapı sorunu, uluslararası karşılaşmalarda tecrübe eksikliği gibi sıkıntılarımız vardı. Dolayısıyla dört adaylığımız da başarısız sonuçlandı. Bu moralimizi bozmasın. Mesela Rio da beşinci kez aday olduğunda kazanmıştı. Bizim geçmiş adaylıklarımızdan birinde, başbakanımız belediye başkanıydı. Şimdi Başbakan olarak ana sunumu yapacak olmasını çok anlamlı buluyorum.

Futbolsever bir millet olmamıza rağmen U20'de tribünler boş kaldı. Olimpiyatlara ilgi olur mu?
Basketbol, tenis ve Mersin Akdeniz Oyunları'na büyük bir ilgi vardı. Futbola ilgi gösterilmemesinin nedenini siz değerlendirin. Olimpiyat alındığı takdirde Türkiye, bütün branşlarda katılma hakkı elde edecek. Dolayısıyla yerel seyirci kapasitesi artacak.

GEZİ ETKİLEMEDİ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Denetleme Heyeti mart ayında Türkiye'ye gelmişti.
Evet 3 gün boyunca İstanbul'da sabahları 14 tema üzerinde soru cevap yapıldı. Öğleden sonraları trafiğe baktılar, tesisleri ve Marmaray'ı gezdiler.

Gezi olayları süreci olumsuz etkiledi mi?
Bütün bunların çerçevesinde lobi faaliyetlerimiz devam etti. Her şehrin kuvvetli ve zayıf tarafları analiz edildi. Biz baktığımızda Gezi'de yaşananların kısa süreli, geçici problemler olduğunu tespit ettik ve soruları cevaplayabildik. İkna edici oldu. Çünkü biz yolumuzu hiç değiştirmedik. Bu şehre çok inandık ve 'Olimpiyat dünyası ilkleri yaşayacak' dedi. Bir oyun, bugüne kadar iki kıtada yapılmadı. Ayrıca bu aday şehirlerin arasında tarihi bu kadar kuvvetli başka şehir yok. Çok genç bir nüfusa sahip olmamız da büyük bir avantaj.

DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR EL ELE
Adaylık sürecinde özel sektörün verdiği desteği nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu yola çıkarken Türkiye'nin yedi büyük şirketi sürece ortak oldu. Bizzat maddi sponsorluğun dışında, kampanyamız süresince bütün lobi faaliyetlerinde yanımızda oldular.

Diğer iki aday ülkede benzer bir durum var mı?
Var ama Türkiye en iyi devletözel sektör işbirliğini gösterdi. Hatta bu durum Denetleme Komisyonu raporunda da yer aldı. Bize büyük destek veren Sabancı Holding, Koç Holding, Doğuş Holding, Ülker, Turkcell, Digiturk ve Türk Hava Yolları'na özellikle teşekkür etmek isterim. Onlar da en az bizim kadar hazırlık yapıp çaba gösterdiler. Hatta bizzat patronlar lobi faaliyetlerini yürüttüler. Bu sponsorlarımızın dışında da Ahmet Çalık, Turgay Ciner, Adnan Polat gibi daha birçok işadamımız çalışmalarımıza destek verdi.

ADAYLAR BİRBİRİNE ÇOK YAKIN
Artık finale doğru gidiyoruz, sizce ne olacak Arjantin'de?
Denetleme Kurulu raporunda, İstanbul bugüne kadarki en başarılı sonucunu aldı. IOC Başkanı, 'bu üç şehir de olimpiyatları yapmaya layık' dedi. Buda bize İstanbul'un önünde teknik bir engelin kalmadığını gösterdi. İstanbul dünyanın beşinci en fazla ziyaret edilen kenti. İşin turizm ayağından baktığımızda buraya gelen sadece oyunlar için değil şehri görme arzusuyla gelecek. Ayın 7'sindeki zirvede iki oylama olacak. Uzun bir maraton olarak düşünürseniz, üç şehir de aynı çizgide gidiyor. IOC yöneticileri de bize "Tarihimizde bu güne kadar bu kadar birbirine yakın bir yarış olmadı" dedi.

YATIRIM BÜTÇESİ 2.9 MİLYAR DOLAR
2020 Olimpiyatlarının yatırım bütçesinin 2.9 milyar dolar olduğunu belirten Hasan Arat, "Belki bazı tesisleri sponsor firmalar yapacak. Ülker Arena, TT Arena ya da Vodafone Arena gibi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanın sunum yapması anlamlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN