Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB projelerinde bürokrasi çıkmazı

Avrupa Birliği projelerinde bürokrasi ve yoğunluk krizi baş gösterdi. Türkiye, geçen yıl hibe fonların yüzde 60'ını iade etmek zorunda kaldı

Giriş Tarihi: 1.9.2013
Türkiye, bu yıl Avrupa Birliği projelerinde bürokrasi mağduru oldu. Yıllık 100 milyon euroyu bulan hibe çağrıları için gelen 15 bine yakın proje, hem sivil toplum kuruluşlarındaki hem de Avrupa Birliği Merkezi ve Finans İhale Birimi'ndeki yoğunluk nedeniyle çıkmaza girdi. Projelerin 4 ay olan incelenme süresi bir buçuk yıla çıktı. İnceleme süreleri sıralamasında sondan ikinci sıraya gerileyen Türkiye, 2012'deki hibe fonların yüzde 60'ını iade etmek zorunda kaldı.

TÜRKİYE HAKKINI KAYBEDİYOR

Avrupa Birliği proje danışmanı Yaprak Sönmez, bürokrasi nedeniyle projelerle ilgili bilgi akışının yavaşladığını söyledi. Sönmez, "Bu yıl AB projelerinin açıklanması 1 yılı buldu. Bürokrasi uzayınca çağrı kapanıyor ve Türkiye hakkını kaybediyor. Geçen temmuz ayından bu yana incelemede bekleyen projelerimiz var. Biz kaybederken, Hırvatistan gibi ülkelerin bizim yapamadığımız projeleri kısa sürede hayata geçirdiğini görüyoruz" diye konuştu.

STK'LARIN DA ETKİSİ VAR
AB finans danışmanı Ayşegül Türen ise fonların kaybedilmesinde bürokrasideki yoğunluğa ek olarak sivil toplum örgütlerinin kendi içlerindeki anlaşmazlık ve isteksizliklerin de etkili olduğunu iddia etti. Türen, "Bu nedenle her yıl milyonlarca euro kaybediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB projelerinde bürokrasi çıkmazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN