Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılda 1 milyon gence iş

Orta Vadeli Program'da geri sayım başladı. Yeni hedeflerde milli geliri kişi başına 16 bin dolara çıkarmak, her yıl 1 milyon iş yaratarak işsizliği yüzde 7.2'ye çekmek ve cari açığı düşürmek var

Giriş Tarihi: 23.9.2013
Sabırsızlıkla beklenen Orta Vadeli Program (OVP) için geri sayım başladı. Ekonominin rotası plana göre, ekonomik büyüme, işgücü piyasasını destekleyecek adımlarla yılda 1 milyon kişiye yeni istihdam sağlanarak, işsizlik oranı yüzde 7.2'ye indirilecek. Kişi başına milli gelir dört yıl sonra 16 bin dolara dayanacak. Enflasyona son darbe vurularak aşağı çekilecek, cari açık gerileyecek, yatırım bütçesi artırılacak, Merkez Bankası bildiğini yapmaya devam edecek. Amerika Merkez Bankası Fed'in kararları ve dünya ekonomisinde gelişmeler de dikkate alınarak enflasyon da dâhil makroekonomik hedefler revize ediliyor. Maliye bütçe çalışmalarını da OVP'ye paralel yürütüyor. Programda, Merkez Bankası'nın Türkiye için iyi olanı yapmaya devam edeceği mesajı verilecek ve özerkliğe vurgu yapılacak. Yurtiçi talep ve net ihracattaki artışla cari açık düşürülecek. Cari açığın 2015'te yüzde 6.5'u geçmemesi öngörülüyor. Türkiye 2018'de 78 bin megavat güce çıkacak. Akkuyu nükleer güç santralinin ilk ünitesinin plan dönemi içerisinde inşası büyük oranda tamamlanacak. Ayrıca Sinop'ta ikinci bir santralin ilk ünitesinin inşasına başlanacak.

YILMAZ: BÜYÜMEYE DEVAM

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, OVP'nin iki özelliği olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Birincisi, Kalkınma Planı çerçevesinde hazırlanıyor. İkincisi FED sinyalleri ile başlayan yeni bir dönem var. Bu yeni ortama hazırlanmamız lazım. Sermayeyi cezbetmeye dönük tedbirleri ortaya koyacağız."

Her yıl 1 milyon gence iş yaratılacak.
Yatırım bütçesi artırılacak.
Merkez Bankası özerkliği korunacak.
Merkez Bankası özerkliği korunacak.
Kişi başına milli gelir 16 bin $'a ulaşacak.
İşsizlik oranı yüzde 7.2'ye indirilecek.
İstihdam odaklı büyümeye devam edilecek.
Enflasyona son darbe vurularak aşağı çekilecek
Cari açık gerileyecek
Türkiye enerjide 2018'de 78 bin megavat güce çıkacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda 1 milyon gence iş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN