Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜRMOB'da kan değişimi

30 milyonu aşan bütçesiyle TÜRMOB, seçime gidiyor. Başkan adayı Osman Arıoğlu haksız rekabeti önlemek ve pastayı büyütmek istiyor

Giriş Tarihi: 30.9.2013
Bu hafta sonu mali müşavirler yeni başkanlarını seçmek için sandık başına gidiyor. Yaklaşık 88 bin üyeli, bütçesi 30 milyonu aşan Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odalar Birliği'nin (TÜRMOB) seçimlerinde iki aday yarışacak. Halen başkanlık görevini sürdüren Nail Sanlı'nın karşısında Gelir İdaresi eski Başkanı Osman Arıoğlu var. Ankara'daki seçimler öncesinde Arıoğlu'yla neden aday olduğunu, projelerini ve Türkiye vizyonunu konuştuk.
Neden aday oldunuz?
23 yıldır devam eden ekibin üyelere vereceği bir şey kalmadığını düşünüyoruz. TÜRMOB artık alanını dolduramayan, sadece şikayet eden, hedefe birini koyup onun etrafında meslek mensuplarını birleştirmeye çalışan bir birlik oldu. Burada gelecek vizyonu güçlü olan, alanını dolduracak bir yönetimin iş başına gelmesi gerekiyor. Birlikteki kısır döngünün kader olmadığını göstermek için aday olduk. Herkesten oy bekliyoruz. Gelin yeni bir TÜRMOB oluşturalım.
Karşınıza mevcut başkan Nail Sanlı çıkacak. Adaylık toplantısını İstanbul ekibinin başındaki Yahya Arıkan yaptı…
Şunu söyleyeyim, biz buranın koltuktan güç alan değil, oraya güç veren kişiler tarafından yaratılmasını istiyoruz.
Listeniz hazır mı?
Önümüzdeki haftanın son günlerinde açıklayacağım. Meslektaşlarımın yakından tanıdığı isimler var.

TAHSİLATI ÇÖZECEĞİZ

Projeler var mı?
Aslında projeden önce sorun nerede ona bakmak lazım. Bu meslekte pasta ile paydaş sayısı arasındaki oran bozulmuş. Yani 1989'dan bu yana meslek mensubu sayısı 6 kat civarında artarken, ana pasta dediğimiz mükellef sayısındaki artış maksimum yüzde 50'de kalmış. Geçmişte TÜRMOB yönetimleri de meslek mensubu sayısındaki artışı parasal güç olarak görmüş. Mesleğin saygınlığının artırılması kısmını biraz göz ardı etmiş. Bu işi uzun süre yapanların birincil geçim kaynağı oda yöneticiliği olursa, doğal olarak mesleki sorunlar öncelik olmaktan çıkar. Oysaki bu tür kurumlarda gönüllülük esasıdır. Projelerimizi haksız rekabeti önlemek ve pastayı büyütmek üzerine realize ettik.
Üyelerin hayatını kolaylaştıracak mısınız?
TÜRMOB'un 23 yıldır yapmadığını şimdi Gelir İdaresi Başkanlığı yapıyor. Çalışma standartlarının belirlenmesi şu ana kadar yapılmalıydı. Bunu başka bir kurumun yapması birliği yönetenlerin ayıbıdır. Üyelerimizin tahsilat meselesinin çözüm��nde KDV stopajı getirilmesini savunuyoruz. KDV'nin yarısını mükelleften alacak, yarısını da mükellef onun adına kamuya yatıracak. Zaten parayı tahsil edemediği için KDV'yi cebinden ödüyor. Önlemek için bir adım atmayı düşünüyoruz.

İhracatta girdinin % 60'ı ithal
Bütçe performansı nasıl sizce?

Türkiye 2002'den sonra mali disiplini oluşturdu. Hiçbir dönemde seçim öncesi bütçe disiplini bozulmuyor. Bu kültür oluştu. Şu anda da bütçe performansı çok iyi.
Döviz kurlarındaki iniş-çıkış sizi etkiliyor mu?
Fed'in kararları gecikirse bizim gibi ülkelere para akışı devam edecektir. Para gelirse 1.90'ları görürüz. Döviz kurunun yükselmesi ihracatı etkiliyor. Bizim ihracatımızın neredeyse yüzde 60.2'si ithal girdi. Kur yükselirse buna daha fazla ödüyoruz ihracatta pazarlık gücümüz de zayıf. Döviz bazında ihracatın kazancı düşüyor. Bence Merkez Bankası kurdaki dalga boyunu azaltmalı. Dolar 2.07'ye çıktığında merkezin cesur bir önlem alacağını düşünmüştük. Olmadı ama ben yapılan sözlü müdahaleleri de doğru buluyorum.

'Üniversite kuracağız'
Mesleğe uzman personel kazandırmak için üniversite ve yüksek okul kurmayı hedefliyoruz. Bunların dışında seçilirsek uygulanabilir bir mali tatil imkanı sunacağız. Belirleyeceğimiz mesleki kriterler çerçevesinde meslektaşlara yeşil pasaport vermek için çalışacağız. Meslek mensubuna mücbir sebep hakkı sağlanacak.

Tek birlik olması zaruret
Sizde de aidat zorunlu mu?
Dünyada oda ve birlik sistemlerinde birden fazla model var. Mesela, İngiltere'de birden fazla birlik olduğu belirtiliyor. Oda ve birlikler STK görevi görüyor. Demokrasilerde STK'larda gönüllük esası vardır. Bizde olduğu gibi anayasa zorunluluğuyla kurulmaları gerekmez. Güçlü bir TÜRMOB için bugün tek birlik olması zarurettir.
Aidat konusunda üyelerden şikayetler gelmiyor mu?
Seçimi kazanırsak aidatları revize edeceğiz. Şu anda zarar etseniz dahi ciro üzerinden aidat alınıyor. Bunu düzeltmemiz gerekiyor. Mesela sadece asgari tutar olabilir. Ticaret odasında olduğu gibi kazanç üzerinden aidat da ödenebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜRMOB'da kan değişimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN