'5 yılda 1 milyon gence ulaşacağız'

Giriş Tarihi: 7.10.2013

Microsoft'un uygulama yazmayı öğrettiği Açık Akademi hedef büyüttü. 5 yılda 1 milyon gence ulaşmayı hedefleyen şirket, 2 bin 600 mezun verdi

4 yıl önce İngiltere'de Orange'dan ayrılıp Microsoft Türkiye'ye CEO olan Tamer Özmen, SABAH Gazetesi yazarı Şelale Kadak'ın aHaber'de hazırlayıp sunduğu İş'te Hayat programına konuk oldu.

Açık Akademi projesi çığ gibi büyüyor. Sisteme girmeyi başaranlar neler yapıyor?
Bilişim pazarı çok hızlı büyüyor. İki yıl önce 64 milyar dolar olan pazar, bu yıl 130 milyar dolara ulaştı. Başkalarının ürettiği ve para kazandığı bu pazarda Türkiye tüketici konumundaydı. Memleketten para gidiyordu. Biz de 'bu parayı nasıl içeride tutabiliriz' diye düşündük. Açık Akademi fikri aklımıza geldi. Bu bir uygulama okulu. Öğretmenler eğitimleri video üzerinden gerçekleştiriyor. Eğitim süresi 45 gün. Uygulama yazmayı ve bunu nasıl pazarlayacaklarını öğretiyoruz. 1.5 yılda 120 bin öğrenciye ulaştık. Hedefimiz 5 yılda 1 milyon gence ulaşmak.

Kimler ilgileniyor?
Yüzde 70'i üniversite öğrencisi. Bunun yüzde 46'sı ise işsiz. Bugüne kadar 30 milyon dakika eğitim verildi. 2 bin 600 mezunumuz var. Mezunlarımızın 800 uygulaması dünya pazarlarında indiriliyor. Ayda 4-5 bin lira kazananlar var.

Türkiye'deki bilişim pazarının büyüklüğü ne?
Dünya bilişim pazarı 2.7 trilyon dolar. Türkiye'nin buradaki payı binde 8. Yani 10 milyar dolar civarında.

Neye bağlıyorsunuz bu farkı?
Bilişim bir şirketin rekabet edebilmesi için olmazsa olmazı. Türkiye'de bu yeni gelişmeye başladı. Bilhassa Anadolu'da KOBİ'lerimiz son 3 yıldır ciddi yatırım yapıyor.

KOBİ'LER İÇİN KONUŞMA TARZIMIZI DEĞİŞTİRDİK!
KOBİ'lere gidiyor musunuz?
Stratejimizi değiştirdik. Anadolu'da bir şirkete gidip 'bulut bilişim' dediğimizde müşteri ne konuştuğumuzu anlamıyor ve soğuyordu. Biz konuşma tarzımızı değiştirdik. Böylece müşterilerimiz karşılarında Microsoft'u değil teknolojiyle yardım etmek isteyen iş ortağını görmeye başladı.

Kaç şirkete gittiniz?
Kendimize 14 şehir, 5 ana sektör belirledik. Toplam 700 şirketlik havuzumuz oldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'5 yılda 1 milyon gence ulaşacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN