Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin'in Yıldız'ı olacak

Giriş Tarihi: 14.10.2013

Godiva ile zengin Çinli'ye ulaşan Murat Ülker, orta sınıfa yönelik bisküvi üretmek için Çin'de ofis açma kararı aldı. Ülker, iş yapma şekliyle hiçbir zaman muhafazakâr olmadıklarının da altını çizdi

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ve ekibiyle, 5 yıl önce satın aldıkları Godiva'nın Uzakdoğu yatırımlarını görmek üzere Çin'e gittik. Godiva'nın 2009'da 2 mağazayla girdiği Çin'de bu yıl sonu itibarıyla operasyonları 51 mağazaya ulaşmış. "Global iş yapmayı bilen rahat çalışıyor, cesur oluyor" diyen Murat Ülker, Yıldız Holding'in bir şubesini Çin'de açmak için çalışmalara başladıklarını anlatıyor. İşte Ülker'le yaptığımız sohbetten satır başları:

MUHAFAZAKÂR DEĞİLİZ!
"Türkiye'de muhafazakarlık kavramı yanlış kullanılıyor. Ülker iş yapış şekilleri ve iş tutuş biçiminde hiçbir zaman muhafazakar olmadı" diyen Ülker, bu konuya bakış açısını şu sözlerle özetledi: "Hep çağın şartlarına ayak uydurmaya çalıştık. 80'li yıllarda Uzakdoğu'yu araştırmak için geldim ve 90'larda ilk ortaklığımızı yaptık. Global olmak ne demek? Aslında gördüğünüz gibi Çin'de Çinli, Japonya'da Japon, Kore'de Koreli, yani bulunduğumuz yerde yerel olmak demek."

İNOVASYONUN BAŞINA ALİ ÜLKER
İnovasyonun başında bundan sonra Ali Ülker'in bulunacağı bilgisini de veren "Ulker International'ın başında da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Jim Zaza bulunacak" dedi. Ayrıca Ülker, International için Çin'de bir ofis açma kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.

Godiva, Çin pazarında büyüme rekoru kırdı
Murat Ülker'in ısrarıyla girilen Çin'de Godiva'nın büyümesi baş döndürüyor. 2 mağazayla 2009'da başlayan Çin serüveni bugün 13 şehre ve 51 mağazaya ulaşmış durumda. Godiva Uluslararası Başkanı Mohamed Elsarky, Çin'in dünya lüks pazarından 2003'te yüzde 1 pay aldığını, 2 yıl içinde ise bu oranın yüzde 29'a çıkmasının beklendiğini hatırlatıyor. Elsarky, ülkede yüksek gelir grubuna geçen hane sayısının 223 milyonu bulduğunu da sözlerine ekliyor.

KİLO ALAN 50 BİN DOLARI ÖDER
Murat Ülker, uyguladığı diyet ve spor programıyla 30 kilo vermiş. Sohbet esnasında Başkan Yardımcısı Jim Zaza ve Londra'dan iş arkadaşı Simon Koh ile iddiaya girdiklerini anlattı. Yılbaşına kadar 90 kiloyu aşan diğerlerine 50 bin dolar ödeyecekmiş.

Halka arzda ilk çalışma Gözde'de
Türkiye'nin doğusu batısı ayrımı yapmadan ihtiyaçları görerek yatırım yaptıklarını söyleyen Ülker, çalışanlarının üçte birinin Ankara'nın doğusunda bulunduğunu söyledi. Kuzey Irak'ta işleri büyütme kararı aldıklarınıa da değinen Ülker, "Suriye için şu anda diyebileceğim bir şey yok. İnşallah orada da durum düzelir. Mısır'da işlerimiz devam ediyor, fabrikalarımız çalışıyor ve talep iyi" dedi. Ülker halka arz çalışmalarına ilişkin ise şu bilgileri verdi:"Halka arzda ilk çalışma Gözde'de olacak. Şu anda Gözde'nin % 85'i Yıldız Holding ve ailenin elinde. Şirketin halka açıklık oranını yükseltmek istiyoruz. Piyasadaki yatırımcıların henüz bunu takdir etmediğini biliyorum. Ama en çok hisse bende. O yüzden eksik bir şey yapmak istemem."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'in Yıldız'ı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN