Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözümle Doğu'da büyüyoruz

Bu yıl % 28 büyüyen LC Waikiki'nin Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Silopi, Tunceli ve Bingöl'e mağaza açacaklarını söyledi. Küçük, yılsonunda yurtdışında da 64 noktada olacaklarını belirtti

Giriş Tarihi: 21.10.2013
Bu yıl perakende sektörünün iki katına yakın büyüyen LC Waikiki'nin Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, çözüm sürecinin ardından rotayı Doğu ve Güneydoğu'ya çevirdiklerini söyledi. SABAH Gazetesi Yazarı Şelale Kadak'ın aHaber'de yayınlanan İş'te Hayat programına konuk olan Küçük, "Sektör yüzde 15, biz yüzde 28 büyüdük. Silopi, Tunceli ve Bingöl'de mağaza açmak için arkadaşlarımız araştırma yapıyor" dedi. 1988'de Fransız markası LC Waikiki'ye fason üretim yapan, 1990'da markanın Türkiye lisans hakkını, 1997'de ise tüm dünyadaki isim hakkını satın alan LC Waikiki Mağazacılık'ın Yönetim Kurulu Başkanı Küçük, 2001 krizini fırsata çevirdiklerini söyledi.

Yurtdışında 64 mağazaya ulaştık


Ne kadar sıklıkta mağaza açıyorsunuz?
Her hafta bir mağaza açtığımız yıllar oldu. 2011'de 70 yeni mağaza açtık.
Bunların ortalama büyüklüğü de 2 bin metrekareyi buluyor. En son bayramdan önce Gaziantep, Antakya ve Urfa'da mağaza açtık. Türkiye'de 384 mağazamız var ama burada çember daraldı. Bundan sonra yurtdışında büyüyeceğiz.
Yurtdışı büyümeniz nasıl gidiyor?
Yurtdışına 2009'da gitme kararı aldık. 17 ülkeye ulaştık. Perakende açısından bakir ülkeleri tercih ediyoruz. Mesela Mısır'da 7 mağazamız var, burada satışlar normalleşti.
Rusya, Kazakistan ve Balkanlar'da büyümeye devam ediyoruz. Yılsonunda dışarıda 64 mağazaya ulaşacağız.
Yurtiçi ve yurtdışı toplam büyüme oranınız nedir?
Bu yıl yüzde 28 büyüdük. Bu oran geçen yıldan daha iyi. Güneydoğu ve Doğu'da daha belirgin bir büyüme var. Çözüm sürecinin etkisi olduğunu düşünüyorum.
Çözüm süreci öncesine göre Güneydoğu'da mağaza açmanız hızlandı mı?
Hızlandı. Mesela Silopi, Tunceli gündemimizde yoktu. Ama şu anda Tunceli, Silopi ve Bingöl'de mağaza açmak için araştırma yapıyoruz. O bölgelerde modern perakende çok geri. Ben oralara gitmeyi bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyorum.
Biz mağazalarımızda 30-40 hatta 50-
100 kişi istihdam ediyoruz. Bu da ciddi bir iş imkânı yaratıyor. Doğu bölgelerinde internetten satışlarımız da çok daha fazla oluyor.
Mesela en yüksek internet satışları Hakkari, Tunceli ve Silopi'den geliyor.
Online satışlarınız genel olarak ne kadar büyüyor?
Çok ciddi bir büyüme var. Mesela bu yıl yüzde 50 oranında artış bekliyoruz. Satışımız 2 milyon adeti bulacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çözümle Doğu'da büyüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN