Avrupa'nın süt kralları yatırıma geliyor

Giriş Tarihi: 27.10.2013

Süt ve süt ürünlerinde Avurupa Birliği ülkelerine ihracat izni alan Türkiye, süt devlerinin radarına girdi. Hollandalı Friesland Campina ile Alman Meggle Türkiye'de yatırım yapmak istiyor

Süt ve süt ürünlerinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat izni alan Türkiye, dünyanın sektör liderlerinin radarına girdi. Hollandalı süt firması Friesland Campina ile Alman Meggle Türkiye'de yatırım fırsatlarını araştırmaya başladı. Kendi ülkelerinde istihdam ve üretim maliyetlerindeki artışın etkisiyle daha ucuz üretim için Türkiye'yi seçen devler, 4-5 aydan beri pazarda araştırma yapıyor. Türkiye'nin Ortadoğu ve Körfez ülkelerine olan yakınlığını da avantaj olarak gören firmalar, lojistik imkânları güçlü olan bölgeleri tercih ediyor.

SEKTÖR UÇUŞA GEÇTİ

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, Türkiye'nin süt ve süt ürünlerinde AB vizesini almasından sonra sektörün uçuşa geçtiğini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın üreticiyi teşvik eden desteklerinin de etkisiyle yerli ve yabancı yatırımcılardan yoğun talep aldıklarını belirten Çallı, "Süt üretimi oldukça kârlı hale geldi. Dünya devleri pazarı araştırmaya başladı. Avrupa'da üretim maliyetleri artıyor" dedi. Çallı, sektöre AB kapısının açılmasının sadece bu ülkelere olan ihracatı değil, Ortadoğu, Afrika ve Balkan ülkelerine yapılan ihracatı da artırdığını belirterek şöyle konuştu: "Maalesef bu ülkeler bile bize 'Siz AB'ye ihracat yapamıyorsunuz' deyip, gümrük kapılarında zorluk çıkarıyordu. Şimdi elimizdeki bu belgeyle buralara daha rahat ihracat yapıyoruz."

12'NCİ SIRADAYIZ

Türkiye'nin 17.4 milyon tonluk üretimle dünyada 12'nci sırada olduğunu belirten Çallı, 4 yıl sonra rakamın 24 milyon litreye çıkacağını söyledi. Çallı, 2007'de 112 milyon dolar olan ihracatın ise bu yıl 260 milyon dolara çıkacağını açıkladı.

OYUNCULAR İSTANBUL'DA BULUŞACAK
Dünya süt sektörü derneği The International Dairy Federation'a 2010 yılında üye olan ve Türkiye'yi temsil eden ASÜD, konferansın 2017'de İstanbul'da yapılmasını sağladı. Her yıl farklı bir ülkede toplanan birlik yönetimi bu yıl Japonya'da olacak. Dünyanın dev firmalarının 2017'de İstanbul'a geleceğini belirten Çallı, "Burada sektörün dinamikleri masaya yatırılıyor. Hijyen, trendler, üretim rakamları gibi her türlü konu hakkında derin araştırmalar yapılıyor. Hatta inovasyon oldukça büyük yer tutuyor" dedi.

12 KASIM'DA İHALE VAR
Çalı, okul sütü ihalesinin 12 Kasım'da yapılacağını söyledi. 17.9 milyon çocuğun bu proje kapsamında 300 bin ton süt içeceğini belirten Çallı, "Bu projeye en başından beri çok önem verdik. Süt içme alışkanlığı çocukluk döneminde başlıyor" dedi. Sütün haftada 3 gün dağıtılacağını ifade eden Çallı, ihaleye 15'e yakın fırmanın katılacağını açıkladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın süt kralları yatırıma geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN