Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış suyunun borusu Çin'den

Barış Suyu projesinin boruları Çin'den geliyor. Projeyle denizaltından Kıbrıs'a su taşınacak

Giriş Tarihi: 28.10.2013
Barış suyu projesinde sona gelindi. Türkiye'den KKTC'ye deniz altından su getirilmesini öngören proje kapsamında karaya döşenecek ilk kısım boru ve aksamları, bugün Panama bandıralı 190 metrelik dev yük gemisi "Zhou Shan Haı" ile Gazimağusa Limanı'na getirilecek. Gemi, 10 bin 358 ton karaya döşenecek boru ve aksamını taşıyor.

3 KAT FAZLASI YÜK GELİYOR
Çin'in Liayungang Limanı'ndan yola çıkan dev yük gemisi, geçtiğimiz şubat ayında Gazimağusa Limanı'na projenin denizden karaya döşenecek olan 3 bin 250 ton ağırlığındaki boru ve aksamlarını taşıyan "YI CHUN 15" isimli yük gemisinin getirdiği parçanın 3 kat daha fazlasını getiriyor. Projenin karaya döşenecek olan ikinci parti boru bağlantı parçalarının bulunduğu bir yük gemisinin de yaklaşık bir ay sonra KKTC'ye geleceği öğrenildi. Armen Denizcilik'ten Mustafa Denizer, yük gemisinin Çin'in Kiayungang Limanı'ndan yola çıktığını, gemideki boru ve bağlantı parçalarının tahliyesinin yaklaşık 10 gün sürecini bildirdi.

1.1 MİLYON TL'YE MAL OLDU

Denizer, projenin kara bağlantılarının boru ve bağlantı parçalarının ikinci kısmının da 1 ay sonra KKTC'ye geleceğini dile getirdi. SABAH'a konuşan Devlet Su İşleri Proje Müdürü Birol Çınar, projenin KKTC ayağının 7 Mart 2014 tarihinden önce bitirilerek, eş zamanlı barajların çalışır hale geleceği müjdesini verdi. Çınar, projenin KKTC ayağının 1.1 milyon TL'ye mal olduğunu ifade etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış suyunun borusu Çin'den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN