Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Simit Sarayı New York 5. Cadde yolcusu!

"Türkiye'den çıkan dünya markası olmak istiyoruz" diyen Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu: 10'un üzerinde fon ilgileniyor ama gündemimizde parayla alakalı ortaklık yok. New York'un ünlü 5'inci Caddesi'nde yerler kiraladık

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Biz simitin etrafında bir dünya oluşturduk diyen Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, yeni projelerini ve New York'a gidiş planlarını ilk kez Sabah Gazetesi Yazarı Şelale Kadak'ın A Haber'de yayınlanan İş'te Hayat programında açıkladı. Abdullah Kavukçu, 1 milyar dolarlık şirket haline geldiklerini ve şirketi satmayı asla düşünmediklerini söyledi.
Simit Sarayı'nın büyüme hızına yetişmek mümkün değil. Kaç tane Simit Sarayı oldu?
320 mağazaya ulaştık ama standarda uymayan 60'ını kapattık. Yıl sonunu 270 mağazayla kapatıyoruz o nedenle. Hedefimiz 2018'de 1000'e ulaşmak. Yurtdışında ise yılı 52 mağazayla kapatacağız. İlk 6 ayda yüzde 100 büyüdük.

ŞİRKETİ SATMAYIZ!
Bu büyüme rakamları yabancıları çekiyordur herhalde? Ferit Şahenk de kapınızı çalmadı mı mesela?
Yabancılar satın alma ya da ortaklık için talep gösteriyor. Ferit Bey de Türkiye'ye farklı bir pencere açtı. Gıda sektörü için inanılmaz bir öngörüsü var. Ama biz Simit Sarayı olarak büyüme stratejimizi Türkiye'deki farklı markaları da bünyemize katarak yürütüyoruz.
Sözlerinizden anlıyorum ki Ferit Şahenk kapınızı çalsa bile, sizin stratejiniz böyle bir ortaklığa girmeden şirketi büyütmek?
Türkiye'de ki şirketlerin geneli çok net. Parayı görünce bakmıyorlar yarın ne olacak, bu şirket nereye gidecek diye. Göremiyorlar ve şirketi veriyorlar. Mesela şu an 2 ortağımla şirketimizden belli bir hisse satsak, bundan sonra hiç bir iş yapmamıza gerek olmaz. Hiç riske girmemize gerek yok. Ama biz burada başka bir misyonu üstlendik.
Türkiye'den bir dünya markası çıkar mı ona bakıyoruz. Parayla alakalı bir ortaklık düşünmüyoruz.
Yani bizim için stratejik ortaklık çok önemli. Şu an 10'un üzerinde fon şirketi bizimle ilgileniyor. Piyasada genelde Simit Sarayı satıldı diye konuşuluyor ama biz bu markanın Türkiye'nin markası olduğunu ve Türkiye'de kalacağını söylüyoruz.
Son yıllarda Türk şirketleri, markaları, mağazaları inanılmaz büyüdü tabii...
Şu gerçek ki Türkiye'de ekonomide taşlar yerine oturmaya başladı. Biz şu an 2014'te borsaya açılsak da açılmasak da internet üzerinde bilançomuzu yayınlayacak hale geldik. 1000 mağaza hedefine göre fabrikalarımızı oluşturduk, hesabımızı yaptık.

HOLL ANDA'DA BAŞARDIK!
Genelde dünya markaları Avrupa'ya Hollanda'dan giriyor. Dünyaca ünlü bir marka 15 tane mağaza açmış ve o 15 mağazasını kapatmış. 10 yıl mücadele etmiş ve sonra başarılı olabilmiş. Zor bir pazar. Simit Sarayı'nın şu anda 9 açık mağazası var. Bu yılsonu itibari ile 15 sözleşmeli mağazası olacak. Hollanda'dan iyi sonuçlar alıyoruz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Simit Sarayı New York 5. Cadde yolcusu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN