HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnovasyon guruları geliyor

Dünyaca ünlü inovasyon guruları İstanbul'da geleceği tartışacak. TİM tarafından gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası'na 20 bin kişinin katılması bekleniyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013
2008'deki krizin yaralarını sarmaya çalışan global ekonomi liderleri, çıkışın dinamosunun inovasyon olduğu konusunda uzun süre önce birleşti. Türkiye de inovasyonu bir devlet politikası olarak benimseyip, araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) yönelik yatırımları destekleyen ülkeler arasında öne çıktı. 2023'te 500 milyar dolarlık ihracatla iddialı bir hedefe kilitlenen Türkiye, sadece bu alanda yatırım yapmakla kalmıyor, inovasyonun küresel ekonomilerdeki gelişiminde de belirleyici rol üstleniyor. Bu yıl 20'nci kuruluş yıldönümünü kutlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği, Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri 28-30 Kasım'da İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenleyecek. Etkinlik süresince dünyanın sayılı inovasyon guruları İstanbul'da geleceğe yön veren fikirlerini paylaşacak.

AÇILIŞI BAŞBAKAN YAPACAK
İlki 2011'de düzenlenen organizasyon bu yıl bilim, pazarlama, tasarım, sanayi, enerji ve tıp alanlarında uzmanları buluşturacak. Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı Türkiye İnovasyon Haftası'na çok sayıda bakan ile sanayici, akademisyen ve öğrenci katılacak.

Üç günde 20 bin kişi
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi inovasyonun, günümüzde yalnızca teknolojide değil hayatın her alanında hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. "Biz bu noktadan yola çıkarak 7'den 77'ye herkesin inovasyonun geliştirici gücünün farkına varmasını istiyoruz" diyen Büyükekşi, etkinliğin ücretsiz olduğunu hatırlatarak herkese açık olduğunu söyledi. Geçen yılki etkinliğe 15 bin kişinin katıldığını söyleyen Mehmet Büyükekşi, şöyle konuştu: "Bu yıl 20 bin katılımcıyı aşmayı hedefliyoruz. 500 milyar dolarlık ihracata giden yolun inovasyondan geçtiği bilinciyle bu etkinliği düzenliyoruz. Bu toplantılarda başarı hikâyeleri ve tavsiyeleri dinleme imkânı bulacağız."

Harbiye'de dahiler geçidi
'JunIor' adı verilen Google'ın insansız aracının gelişmesine öncülük eden Google Başkan Yardımcısı ve Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Profesörü Sebastian Thrun, İnovasyon Haftası için İstanbul'a gelecek isimlerden. Diğer ünlü konuşmacılar arasında şu isimler var: Wake Forest Rejeneratif Tıp Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Atala, ABD Konseyi'nin Teknoloji Daire Başkanı Aneesh Chopra, SeymourPowell Eş Kurucusu Dick Powell, LRN CEO'su Dov Seidman, Sosyal Veri Laboratuarı Direktörü Dr. Andreas Weigend ve Intel laboratuvarları direktörlerinden Dr. Genevieve Bell, RECYDIA Genel Müdürü Dr. Oğuz Can.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnovasyon guruları geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN