Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dubaili Abraaj, Yörsan'ı aldı

Bahreynli Investcorp'un Namet'e ortak olmasının ardından gıdada 'Arap Baharı' sürüyor. Dubaili Abraaj Capital, peynir markası Yörsan'ın yüzde 80'ini aldı

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Türk gıda devlerine yabancı ilgisi devam ediyor. Önceki gün Bahreyn merkezli Investcorp Bank'ın Namet'e ortak olmasının ardından bu kez Dubai'nin en önemli yatırım fonlarından Abraaj Capital, Yörsan'ı satın alıyor. Acıbadem Hastaneleri'ndeki hisselerini geçen yıl devreden Dubaili Abraaj, Yörsan'daki hisseleri İstanbul'da kurduğu Dairy Fresh Süt Ürünleri ve Gıda Yatırımları şirketi aracılığıyla kontrol edecek. Dubaili şirket, gereken onayların ardından Yörsan Gıda Mamulleri, Yörükler Dış Ticaret, Yörükler Gıda Mamulleri, Yörsan Gıda ve Süt Ürünleri'ni kapsayan grubun yüzde 80'ini kontrol ederek ana hissedar olacak.

CİROSU 360 MİLYON LİRA
Geçen yıl 360.1 milyon liralık ciro yapan Yörsan, İSO'nun en büyük 500 sanayici kuruluşu listesinde 233'üncü sırada yer aldı. Yörsan, bu listede 2011'de ise 248'inciydi. Acıbadem Hastaneleri'ndeki hisselerini Malezyalı Khazanah Nasional ve Japon Mitsui'ye satan Dubaili yatırım fonu Abraaj, geçen yıl Beşiktaş'ın eski Başkanı Serdar Bilgili'nin Ortaköy ve Büyükçekmece'de bulunan yeni nesil öğrenci yurtları projesi Republika Academic Aparts'a ortak oldu. Abraaj Capital, 2008'de de Ömer Malaz'ın motoryat şirketi Numarine'in yüzde 50'sini almıştı.

Japon Havayolları'nın mönüsüne girdi
1964'te Sebahattin, İzzettin ve Şerafettin Yörük tarafından kurulan Yörsan Grubu, 1979'da Susurluk'ta ilk fabrikasını kurdu. Türkiye'deki markalı peynir üretiminin yüzde 20'sini, yoğurt üretiminin ise yüzde 10'unu gerçekleştiren şirket, ABD, Japonya, Singapur, Suudi Arabistan, Malezya, Kuveyt'e ihracat gerçekleştiriyor. Şirket, Japon Havayolları'nın yemek listesine Yörsan Beyaz Peynir, Yörsan Yoğurt ve Yörsan Nar Suyu ürünleri ile girmişti. Japonya'ya giren ilk Türk peynir markası olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dubaili Abraaj, Yörsan'ı aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN