Romanov koyunu çiftçinin yüzünü güldürdü

Rusya'dan ithal edilen ve yüksek doğum oranıyla tanınan Romanov cinsi koyunlar, Erdemli ilçesindeki üreticiler için yeni umut oldu.

Giriş Tarihi: 2.1.2014 16:15
Serbest tarım danışmanı veteriner hekim Arif Aksay, gazetecilere yaptığı açıklamada, anavatanı Rusya olan Romanov koyununun melez ve üstün verimli bir ırk olduğunu belirterek, bu koyunların 5 aylıkken çiftleşme döneminin başladığını söyledi.

Bu tarz koyunların yılda 2 kez kuzuladığını anlatan Aksay, "Bir seferde 2 ile 5 kuzu arasında doğum yaparlar. Bu verim yerli ırklarımıza göre çok yüksektir. Damızlık olarak da kullanılabilirler. Kuzularının hayatta kalma oranı da yüksektir. Romanov koyunları çok kısa sürede sütten ziyade kilo alarak et verimini arttırır. 4 ayda canlı ağırlığı 55 kilogramı bulur. Et verimi çok yüksek olan bir cins olma özelliğinden kurbanlık için de çok uygun bir cinstir" diye konuştu.

Aksay, bu cins koyunların Mersin'de hayvancılık yapanlar için çok iyi bir alternatif oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Koyun çiftliği işleten Nihat Coşkun da 2 yıl önce 50 anaçla başladıkları melezleme çalışmasında 400 anaç koyuna ulaştıklarını belirterek, "Son seferde de bir koyunumuz üçüz doğum yaptı. Romanov koyunundan elde edilen sonuçlardan memnunuz. Yılbaşında üçüz doğum olması bize yeni yıl bereketi oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanov koyunu çiftçinin yüzünü güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN