Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Total İngiltere'de kaya gazı işine girdi

Giriş Tarihi: 13.1.2014 12:21 Güncelleme Tarihi: 13.1.2014 12:23

Fransız enerji şirketi Total'in, İngiltere'de kaya gazı arama faaliyetlerine ilk etapta en az 21 milyon dolar yatırım yapacağını açıklandı.

İngiliz enerji firması IGas Energy yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere'de Lincolnshire'de iki ayrı bölgede Total ile ortaklaşa gerçekleştirilecek kaya gazı arama çalışmalarından Total'in yaklaşık yüzde 40'lık bir kar payı alacağını bildirdi.

İş birliğine ilişkin konuşan IGas Enerji CEO'su Andrew Austin, "Bugün varılan anlaşma Britanya'da kaya gazı keşfetme ve üretme konusunda ileriye doğru atılmış, bizim lisanslarımızdaki kazancımızı artıracak bir adımdır" dedi.

Kaya gazı endüstrisinin İngiliz ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını belirten Austin, "Kaya gazının geliştirilmesi binlerce iş kaynağı yaratmakla birlikte, ülkeye ciddi bir vergi kazanımı sağlayacaktır. Bu şekilde ithal ettiğimiz gazı ve kömürü azaltabiliriz ve ülkenin ödemeler dengesine katkıda bulunabiliriz" şeklinde konuştu.

Total'in Kuzey Avrupa Başkan Yardımcısı Partice d Vivies ise anlaşmayı "dönüm noktası" olarak tanımlayarak, "Grubumuz halihazırda ABD, Arjantin, Çin, Avusturalya, Polonya ve Danimarka'da kaya gazı projelerinde çalışıyor. İngiltere'deki iş birliğimiz ile uzmanlığımızı daha da artıracağız" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Total İngiltere'de kaya gazı işine girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN