BOTAŞ, OSB'lere doğal gaz götürecek

BOTAŞ Genel Müdürlüğü, mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) doğal gaz ulaştırılmasıyla görevlendirildi.

Giriş Tarihi: 17.1.2014 11:36
Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasında ihtiyaç duyulan yatırımların artırılması amacıyla mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan birinci derecede kalkınmada öncelikli yörelerde bulunan ve aynı zamanda yatırım teşvik uygulamaları bakımından 5. ve 6. bölgelerde yer alan illerde kurulmuş OSB işletmelerin ihtiyacı olan doğal gazın temini için gerekli yatırımların hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Valiliklerce 6 ay içinde gerekçeleri ile birlikte BOTAŞ'a müracaat edilmesi ve talebin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca uygun görülmesi halinde gerekli besleme hatları için ihtiyaç duyulan yatırımlar BOTAŞ tarafından gerçekleştirilecek.

Yatırım bedeli BOTAŞ tarafından karşılanacak. BOTAŞ'ın talep etmesi durumunda söz konusu yatırım bedeli, ödenmemiş sermayesine mahsup edilmek üzere Hazine Müsteşarlığı bütçesine konulacak ödenekten BOTAŞ'a aktarılacak.

Öte yandan, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne ait "154 kV Artvin 2 TM İrtibatları Projesi" kapsamında güzergahlara isabet eden bazı taşınmazlarda direk yerlerinin mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisinin ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılmasına karar verildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BOTAŞ, OSB'lere doğal gaz götürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN